A program összefoglalása:

Az iskolában az alsó tagozatosoknál az egészségtudatosságuk erősítésére, a felső tagozatosoknál a csecsemőgondozás és az egészséges környezetük kialakításának a segítése. A Biztos Kezdet házban a szülésen átesett fiatalok napirendjének és életvezetésének segítése. A pozitív családi példa hiányában a lakásotthonban felnőtt és a hátrányos helyzetű családból kikerült fiatalok életkezdésének segítése. A védőnői méhnyakszűrés a 25-65 év közötti nők szűrővizsgálatának erősítése, betegségek megelőzésének fontossága.

Megyaszó Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Hernád völgyében fekvő nagyközség. A települést 1440-es évektől jegyzik, mint vásár helyszínét. Szerencstől 10, Miskolctól 30 km-re fekszik. Földrajzi adottságai, gazdag termőföldjei alkalmassá teszik mezőgazdasági termelésre, amely itt a megélhetés fő forrását jelenti. Termesztenek kajszibarackot, szőlőt, almát, szilvát,cseresznyét. A gyümölcsök mellett számos szántóföldi növényeket is termesztenek. A községünk önellátó, a növényeket és állatokat az étkeztetéshez saját maga termeszti és neveli, és használják fel. A községben lakók száma 2800 fő, ebből a roma származású lakosok 1040 fő. A nyugdíjas korúak száma 417 fő, a halmozottan hátrányos helyzetűek száma 242, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők száma 458 fő. A statisztikai adatokból kitűnik, hogy elöregedő községünk, 10 év alatt 40%-al csökkent a születésszám.  Az önkormányzatban a közfoglalkoztatású dolgozók 183 fő,amely a növénytermesztésben, az állattenyésztésben,a község utcáinak takarításában vesz részt. Külön létrehoztak egy savanyító kis üzemet és egy térkőkészítő üzemet, melyben szintén a közfoglalkoztatásúak látnak el. A roma lakosság nem él szegregáltan, de 6 utca java részét ők lakják be. Nagycsaládban, több generáció él együtt, sajnos a munkanélküliség és alacsony iskolázottság miatt hátrányos helyzetben. Lakóházuk többsége az előző szociálpolitikai támogatásból épült, de megromlott, lelakott épületek, melyek komfort nélküli, közművesítetlen javarészt. Az ivóvíz a közcsapról biztosított, az illemhely kialakítása is több helyen központi kérdés volt. Súlyos probléma náluk az egyoldalú, hiányos étkezés, amelynek a gyomor és bélrendszeri betegségek, a várandósság során a koraszülés, és a méhen belüli retardációhoz vezet. A védelembe vett gyermekek száma 34 fő,gyermekjóléti alapgondozásba vett gyermekek 29 fő, és a családból kiemelt, nevelésbe vett gyermekek száma 34 fő. Egyre gyakoribb a fiatal korú várandósok száma a romák körében, hiszen a pozitív példa hiánya, illetve a lakásotthonból való kikerülés esélyét látják benne. Viszont az életük önálló elkezdése nagyon nagy problémát jelent náluk.

A településen élők egészségi állapotának javítása, a koraszülések, retardációk csökkentése. A fiatal anyák életvezetésének segítése, a szűrővizsgálatok fontosságának erősítése. Jó példa beépítése, hogy szülőként tovább adják gyermekük részére.      

A településen évente 15-20 fiatal korú várandós áll gondozásom alatt, amely a szülés után tovább a Biztos Kezdet házba kerül az életvezetés, napirend, csecsemőgondozás, ápolás segítése céljából. Az Iskolában évente Fog és Testápolási versenyre készítek fel 2 alsós osztályt, akik utána az általános iskolában megrendezett területi versenyen vesznek részt 4-4fős csapatban A felső tagozatos lányokat a csecsemőgondozási és vöröskeresztes versenyre készítem és viszem őket a területi versenyre 3-3fős csapatban-. A védőnői méhnyakszűrésben 62 fő nőt szűrtem, ahol 2 fő daganatos beteget szűrtem ki, akiknek műtét volt szükséges. Baba-mama klubunk száma 15-20 fő, amely két hetente működik a Ficánka házban. 

A védőnői tanácsadó nagyon régi, elavult eszközökkel volt felszerelve. Idő közben az önkormányzat teljesen felújította a teljes tanácsadót, minden szükséges eszközzel ellátta, ami a gondozási, egészségnevelési és méhnyakszűréshez kell. Legfőbb eszközeink és módszereink a közvetlen kapcsolat a gondozottakkal, és a kötetlen, külön egyeztetés nélküli állandó jelenlétem az intézményekben. Az iskolai versenyekre való felkészítésben a pedagógusokkal szorosan együttműködve történik ,mint az alsó,és a felső tagozatban is. A Biztos Kezdet házban kötetlenül részt veszek, hetente egy alkalommal mindíg, de igény szerint bármikor elérhetően segítek. A méhnyakszűrésre folyamatosan látogatom a nőket és hetente egy alkalommal tartok szűrővizsgálatot. A baba-mama klubot a Biztos kezdet házban hetente egyszer tartom, amit látogatásokkal kezdtem, de már önkéntesen jönnek a fiatal anyukák. A gyermekjóléti szolgálattal és a gyámhivatallal nagyon jó napi kapcsolatban vagyunk,ez a személyi változás után még erősebb lett és összefogással segítünk a bajba jutott, segítségre szoruló családokon.  

Az iskolában felkészített gyermekek tudatosabban figyelnek a tisztálkodásra, fogápolásra, egészséges életmódra. minden éven szép helyezést érünk el a versenyen 4-4 fő gyermekkel. A csecsemőgondozási versenyen az első három helyen szereplünk évről-évre 3-3 fő gyermekkel. A Biztos kezdet házban a legjelentősebb a változás,hetente 15-20 fiatal anya van a baba-mama klubban, és magukénak érzik az anyukák,ügyesen ellátják a háztartási munkákat, egyre ügyesebben látják el a feladatokat a csecsemőjük körül. Szokássá vált számukra a napi teendő, hogy pozitív példát mutassanak a családjuknak és a felnövekvő gyermekeiknek, ami 15-20 családot jelenthet a jövőre nézve. A méhnyakszűrésben 2 nőt szűrtem ki,akiknek kifejezett méhnyakrákot diagnosztizáltak. Műtét és utókezelések után mindketten meggyógyultak és jól vannak. Ők az Én élő csodáim, akik kampányolnak saját példájukkal a szűrővizsgálatok fontosságáért! Legfontosabb értéknek tartom, hogy elfogadtak és szeretnek a gondozottaim, a tanácsaimat elfogadják és szokásaikká építik be a saját életükben. 

Legfőképpen az emberi jó kapcsolatokon múlik, hogy jó gyakorlatot alakítsunk és mutassunk, hiszen egy összetartó közösség bármit elérhet amit céljának határoz meg. A községi Önkormányzat segítsége az anyagi oldalról hiszen a biztos Kezdet házat ők tartják fenn, az iskolai versenyekre nagy segítséget ad az iskolai közalapítvány, és a résztvevő gyermekek szüleinek a segítsége is elengedhetetlen. A legfontosabb erőforrás pedig mindenképpen az emberi kapcsolatok.