A program összefoglalása:

Anya-gyermek klub létrehozásának okai: kömlői  kisgyermeket nevelő édesanyák gyermekgondozással, betegségmegelőzéssel, szűrővizsgálatokkal kapcsolatos ismereteinek növelése és közösségépítés céljából indítottuk el havi egy alkalommal.

Várandósok klubja és a közmunkások egészségfejlesztése: kömlői várandósok illetve közmunkában résztvevők közül 16 főnek elsősegélynyújtással, egészséges életmóddal- táplálkozással,szűrővizsgálatokkal, higiéniával, gyermekgondozással,káros szenvedéllyel  kapcsolatos ismereteinek növelése céljából  szerveztük meg  a foglalkozásokat:

a várandósoknak havi egy alkalommal szerdánként  egy órában 2016. jan- 2016. május között, míg a közmunkásoknak 2016. júliusban 1 héten át -naponta- és augusztusban 2 héten keresztül napi szinten a délelőtti időszakban.    

Kömlő Lakosságának kb 50%-a roma származású, kiemelkedően magas a roma arány a várandósok és a kisgyermeket nevelők esetében. A településen szegregált telep nincs, a romák jelentős része közmunkásként dolgozik vagy szociális segélyben anyasági ellátásban részesül.

A problémák jelentős része a nehéz szociális helyzetre vezethető vissza, illetve személyi higiénia nem megfelelősége: visszatérő tetvesség, rühesség  is jelen van a településen.    

Anya-gyermek klub célja a résztvevő anyák  egészséges életmóddal kapcsolatos ismereteinek növelése és  közösségépítés volt.

Várandósok és közmunkások egészségfejlesztése: elsősegélynyújtással, gyermekgondozással kapcsolatos ismeretek bővítése, egészséges táplálkozás népszerűsítése volt.          

Anya- gyermek klub résztvevői: 15-25 felnőtt és  10- 25 gyermek /alkalom (változó létszámban jelentek meg, de  jellemzően ugyanazok az anyák vettek részt a foglalkozásokon.

Várandósok klubja: 5-12 fő/alkalom

Közmunkások egészségfejlesztése: 12-16 fő alkalom         

Anya-gyermek klub: éves szinten történt meg    a foglalkozások témáinak (előadók) és a klubok időpontjának meghatározása.

A Repi ajándék beszerzését a MAVE, cateringet egy külső vállalkozás biztosította.

A klubokat a védőnő helyi szinten (rendelő, gyógyszertár, tanácsadó) plakáton hirdette meg, toborzást a védőnő végezte. Anya-gyermek klubok megvalósítása: havi egy alkalommal, csütörtökönként 13.00-15.00 között a védőnői tanácsadóban tartotta védőnő.  A klub első felében- az előre meghirdetett témában- a védőnő (esetleg külső előadó)tartott előadást.Eddig feldolgozott témák - a teljesség igénye nélkül-: újszülött érkezése a családban, családtámogatási ellátások, elsősegélynyújtási ismeretek, csecsemő és felnőtt újraélesztése,szenvedélybetegségek, szűrővizsgálatok (várandós, gyermek), anyatejes táplálás, kisgyermekek táplálása, fertőző betegségek, személyi higiénia stb. Majd az előadást a téma interaktív feldolgozása és beszélgetés követi. A résztvevő gyermekek számára lehetőség volt a klub ideje alatt játszani, rajzolni, színezni, a gyermekek figyelmének a lekötésében a védőnő mellett dolgozó közmunkás is segített. A klub utolsó részében  egészséges kóstoló(gyümölcs, szendvics) várta a résztvevő gyermekeket és felnőtteket, illetve minden család kapott valamilyen (a témához kapcsolódó ajándékot is). Közmunkások egészségfejlesztő foglalkozása:polgármester úrral történt előzetes egyeztetés után a művelődési házban vagy a védőnői tanácsadóban tartottuk meg a foglalkozásokat a népegészségügyi koordinátor és a dietetikus bevonásával. Várandósok klubjába a toborzást a védőnő végezte- a klubbon az aktuálisan várandós kismamák vettek részt: feldolgozott témák: egészséges táplálkozás- vitamin és ásványi anyagbevitel terhesség alatt, reflux és gyomorégés jellemzői, mire figyeljünk oda a terhesség és a szoptatás alatt, hozzátáplálás szakaszai, elsősegélyismeretek, szűrővizsgálatok a terhesség alatt.      

Eredmények: Legnagyobb eredményünknek a a klubokon (anya-gyermek klub, várandósok klubja, közmunkások egészségfejlesztése:

a rendszeresen résztvevők szemléletmódjában bekövetkező változást tartjuk a legfontosabbnak(pl odafigyelnek a a személyi higiéniára), az egészséges életmóddal, gyermekgondozással, betegségmegelőzéssel kapcsolatos ismereteik  növekedtek,  a mindennapi védőnői munkában  tapasztalható, hogy ők  már kevésbé bizonytalanok a gyermekgondozás területén: pl hányás, hasmenés, láz esetén,

Változott a kliensek egészségügyi ellátórendszerhez való hozzáállása,igénybe veszik a szűrővizsgálatokat, szívesen  és rendszeresen megjelennek az anya-gyermek klubon, és van olyan, aki már 3 éve jár rendszeresen.     

Anyagi erőforrás: cateringet, repi ajándékokat, és a program megvalósításához szükséges eszközöket a SH/8/1 Modellprogram, MAVE biztosította.

Humán erőforrás: Hevesi Praxisközösség szakemberei, helyi gyermekjóléti szolgálat szakemberei.