A program összefoglalása:

A hátrányos helyzetű, halmozottan hátrányos helyzetű családok megsegítése, felzárkóztatása céljából. Szocializáció, óvodai nevelésre felkészítés. Fejlődésben elmaradt, fejlesztésre szoruló nehéz sorsú gyermekek segítésére, hogy megkapják lakóhelyükön a megfelelő szakember segítségét.          

Szatmárcseke kb. 1500 – 2000 fős község, óvodával, általános iskolával és nappali idős ellátással. A lakosság nagyobb része munkanélküli, melyen a helyi Önkormányzat közmunka program keretében szervezett foglalkoztatással igyekszik enyhíteni.

A roma lakosság nagy része nem vallja magát etnikumi kisebbségnek. Ennek ellenére a település 60-70%-a roma lakos.

Szegregált lakókörnyezet, cigány telep jelenleg nincs, kialakulóban van.

Kedvezőtlen társadalmi folyamatok tapasztalhatóak:

Magas a munkanélküliek aránya.

A szociális, egészségügyi és egyéb közszolgálatatások nehezen elérhetőek, alacsony színvonalúak, vagy hiányoznak. Szatmárcsekén megtalálható a védőnői, háziorvosi szolgálat. Nincs állandó gyógyszertár, fogorvosi ellátás. Jelen van és erősödik a társadalmi szegregáció: az itt lakók társadalmilag egyre távolabb kerülnek más társadalmi csoportoktól, ritkák a társadalmi érintkezéseik, hiányoznak a követendő minták, korlátozott a társadalmi mobilitás.

Érzékelhető a területi szegregáció: a nem roma lakosság igyekszik elkülönült lakókörnyezetben élni.

Kialakulóban a nevelési-oktatási szegregáció: az itt lakó gyerekek  elkülönült intézményekbe illetve osztályokba járnak. Aki megteheti, városi iskolába íratja be gyermekét.

Nagy számú, növekvő roma népesség koncentrálódik.

Magas  a hátrányos helyzetű gyermekek száma.

A Biztos Kezdet szolgáltatás létrehozását a település vezetése is támogatja.  Biztos Kezdet GyermekHázunk kialakítása a község központjában, a Napköziotthonos Óvoda szomszédságában került kialakításra, hogy minden család számára egyformán jól megközelíthető legyen, mégis biztonságos helyen, nem a főúton.

A bölcsődei és családi napközi ellátás hiánya és a magas 6 év alattiak száma miatt kimondottan a Biztos Kezdet Gyermekház iránti igény fogalmazódott meg a szükségletfelmérés alapján.

Problémák: szegénység, munkanélküliség, alacsony iskolai végzettség, rossz lakhatási viszonyok, sok gyermek! Kilátástalanság, motiváció hiánya!

A problémák halmozódása, a foglalkoztatási , jövedelmi, képzettségi, egészségügyi, lakhatási körülmények okozta problémák és a magas gyermekszám jelezte jövőbeni kockázat együttesen kijelölik a legsúlyosabb helyzetben lévő településeket. A szegregátumokból és gettósodó településekből kifelé vezető utak általában lezártak, az ide született gyerekek előtt, ezért e területen fontos, hogy jelenlét típusú közösségi munka legyen, szociális, közösségi munkás bevonásával, amely kiterjed nem csak a gyerekekre, de az egész közösségre.

A korai gyermekkori fejlesztési kapacitásokra és további fejlesztésre nagy szükség van – az érintett gyermekek számát is figyelembe véve – Szatmárcsekén.

Egészségügyi és szociális problémák: korszerűtlen, apró lakások, nyílászárók elavultak, vagy nincs is! Alap berendezési tárgyak (szekrény, ágyak, asztal, szék, stb.) is hiányoznak, vagy csak ideiglenesen megtalálhatóak. Nem ismernek a gyerekek evőeszközöket, edényeket, függönyt, terítőt, tisztálkodó szereket!  Sok családnál nincs vezetékes ivóvíz, nincs villany – illegális bekötés! Fűtés – falopás! Etnikai összeférhetetlenség érzékelhető.

Egyre gyakoribb az általános iskolai tanulmányok megszakadása túlkorosság miatt (16 évet töltött nem tanköteles), középiskolai tanulmány kimarad, vagy az elkezdett képzést nem fejezik be,  korai várandósság – kiskorú gravidák!

A kisgyermekek számára intézményes lehetőségek az óvoda kivételével nincsenek, miközben a lakosság számához képest magas a 0-5 éves korú gyermekek száma. A gyermekekkel foglalkozó intézményekben dolgozók munkáját meghatározzák a magatartásbeli problémák, a deviancia, az agresszivitás, lelki zavarok, beszédproblémák, és a higiénia hiányai. Az ellátórendszer és a közösségek számára is külön kihívást jelentenek azok a családok, ahol maguk a szülők kiskorúak. A tavalyi éveben a szülők nők 4%-a volt kiskorú a térségben.

           

Az esélyek megteremtése, ill. a képességek kibontakoztatásának biztosítása. Prevenciós program, amelynek a segítségével reális lehetőség nyílik az eltérő élethelyzetből induló gyermekek számára a képességeik kibontakoztatására, az esetleges problémák lehető legkorábban történő felismerésére, a hátrányos helyzetből fakadó fejlődési elmaradás elkerülése, a hátrányok mérséklése, a kirekesztődés megelőzése.

Hosszútávú cél:

a gyermekek jólétének biztosítása,

a hátrányos helyzetű családok deprivációs ciklusának megtörése,

a hátrányos helyzetű családokban élő gyermekek jövőbeni sikeres társadalmi és munkaerő piaci integrációjának megalapozása.

Középtávú célok:

az óvoda-, később iskolára való felkészülés javítása,

a beiskolázási mutatók javítása,

az iskolai pályafutás eredményének, sikerességének javítása,

az iskolai lemorzsolódás csökkentése.

Operatív cél:

a tervezett településen a 0-5 éves gyermeket nevelő családok felkutatása és  programba történő bevonása, kiemelt hangsúlyt adva a település legrosszabb helyzetben lévő családjainak elérésére és a szolgáltatás igénybe vételéhez szükséges motiváció kialakítására. 

 

Mindezen célok érdekében plakátokkal ( helyi kisboltok, buszmegálló, Hivatal, Általános Iskola, Óvoda, Öregotthon, Takarék Szövetkezet), meghívókkal, szórólapokkal hirdettük a „Csillagfény  Babaház” megnyitását, szóban is igyekeztünk felhívni az érintettek figyelmét a lehetőségekre, az elérhető szolgáltatásokra. Analfabéta szülőknek kortársakkal, rokonokkal, („kontyos híradó”) helyi hangadókkal üzentünk.  Közös családlátogatások a védőnővel és a Biztos Kezdet Gyermekház vezetőjével, dolgozóival.       

A „Csillagfény” Biztos Kezdet Gyermekház programjaiba 120 gondozott családomból 52 CSALÁD van bevonva eddig integráltan: nem csak romák (!), iskolázatlan, munkanélküli, szegény, sok gyerekes, fiatal, egyedülálló anyák, rossz lakhatási körülmények, komfort nélküli   lakásokból, alapbútorzat is minimális,  könyvek, játékok, fejlesztő eszközök teljes hiánya, létfenntartási gondokkal naponta küzdenek.

Közvetlen célcsoport: a hátrányos helyzetű településeken, településrészeken, illetve hátrányos helyzetű családokban élő 0-5 éves csecsemők és kisgyermekek és az őket nevelő szülők. Szatmárcsekében 0-5 éves korosztály 115 fő, aránya a kistérségben 5%, hátrányos helyzetűek aránya a célcsoportban 100%. Szülők 500 fő.

Közvetett célcsoport: a közvetlen célcsoport hátrányos helyzetének csökkentése érdekében tenni tudó döntéshozók, szakemberek. Azok a szakemberek, akik biztosítják a tünetek és kockázatok felismerését, kezelését szoros szakmai együttműködés keretében. A gyerekek illetve szüleik szűkebb és tágabb társadalmi környezete. Szakemberek, fejlesztők 20 fő: védőnő, gyógytornász, masszőr, gyógypedagógus, korai fejlesztő koordinátor, pszichológus, szülész – nőgyógyász, gyermekgyógyász, óvónők, dadák, gyermekjóléti szakember, családgondozó, telepi szociális munkás, mentorok.      

A „Csillagfény” Biztos Kezdet Gyermekház rendszeres napi nyitva tartása    hétfőtől péntekig 8.00-16.00-ig ; igazodik az óvoda és iskola nyitva tartásához, így nem gond a nagyobb gyermek felügyelete, akiket szünetekben szívesen lát a játszóház. Szakmai megbeszélés keretében helyzetfelmérés és – értékelés történt a beszámolók alapján. Igényfelmérést követően  -  mellett a gyermekek és a szülők számára egyaránt biztosít programokat: babamasszázs, Baba – Mama Klub, varró klub. Szakemberek segítik és nyomon követik a gyermekek fejlődését, szükség esetén a megfelelő szakemberhez irányítják a családot. Továbbá igyekszünk olyan előadásokat szervezni, ahol napjaink aktuális témáival ismerkednek meg a szülők. A gyermekek fejlesztése mellett figyelünk a szülők támogatására is – képessé tevés! Megpróbálunk olyan szülői mintát kialakítani, amely a gyermekek számára is megfelelő és követendő, hiszen a gyermek utánzás réven tanul, vagyis amit a szüleitől otthon lát, azt fogja követni – bevésődés. Minden héten védőnői tanácsadásra, egészségnevelő   és – fejlesztő előadásra, babamasszázsra, és különböző alkotó – ábrázoló tevékenységekre nyílik lehetőség: firkálástól a rajzolásig, festésig, vágás, ragasztás, hajtogatás, formázás, gyurmázás, agyagozás. Ezek mellett még házunk foglalkozásai: mese, vers, mondóka, bábjáték, ölbeli játékok, ének-zene foglalkozások, mozgásos játékok, és környezetünk megismerésére irányuló tevékenységekre összpontosul. Étrend összeállítása: bevásárlási tanácsoktól az elkészítésen (főzés, párolás, sütés) át, a tálalásig – kornak és egészségi állapotnak megfelelően, diétás tanácsokkal kiegészítve. Higiénés nevelés: a tisztogatástól a tisztálkodásig, személyi higiéné, takarítási, mosási, fertőtlenítési tanácsok. Továbbá célunk a gyermekek óvodai előkészítése, valamint az édesanyáknak megtanítani, mely fejlődési szakaszban  mit várhatnak el a gyermektől és ugyanakkor mivel, hogyan segítsék a fejlődését.

 Mindezeket szemléltető előadásokkal, beszélgetésekkel igyekszünk elérni – fontos az egyéni igények felkeltése és éberen tartása.

Havonta team üléseken értékeljük a megvalósult foglalkozásokat, sorrendet állítunk fel a jelentkező új igényekre és lehetőségeinkhez mérten megszervezzük  az kért előadást, szakember bevonását.

 

Védőnő megvalósított tevékenységei:

Szakmai hírlevelek, előadások letöltése után, egyéni előadás tervezetet állítottam össze  a helyi Baba – Mama klubba a sokrétű védőnői munka bemutatására és egyben a célcsoport tudatos egészségnevelésének elindítására. Szakmai anyagokból, védőnői módszertani útmutatókból, szakkönyvekből rövid, tömör PPT előadásokat készítettem, melyet kivetítő segítségével laptopról szemléltettem és beszélgetésekkel tettem személyessé.

Az előadás tervezetet vezető védőnői jóváhagyás után a Fehérgyarmati Kistérségi iroda által biztosított eszközökkel hirdettük: meghívók, plakátok .

Plakátokat helyeztünk ki közintézményekre ( helyi kisboltok, buszmegálló, Hivatal, Általános Iskola, Óvoda, Öregotthon, Takarék Szövetkezet), meghívókat kaptak tanácsadáson a kismamák, a szülők, , szórólapokkal hirdettük a „Csillagfény  Babaház” megnyitását, szóban is igyekeztünk felhívni az érintettek figyelmét a lehetőségekre, az elérhető szolgáltatásokra. Analfabéta szülőknek kortársakkal, rokonokkal, („kontyos híradó”) helyi hangadókkal üzentünk.  Közös családlátogatások a védőnővel és a Biztos Kezdet Ház vezetőjével, dolgozóival.

Szintén pályázati forrásból beszerzett szemléltető eszközökkel: emlő- és here modellek, babák, fogmodell segítségével játékos foglalkozás keretében önvizsgálatra, elváltozások felismerésére és a szűrővizsgálatok rendszeres végzésére hívtam fel a figyelmet. (Mellékelt képek). Közben alkalmat teremtettem a tapintásos szemléltetésre.

Helyes étkezési szokások kialakítása érdekében tejpépek, tápszerek kiosztása történt. Lehetőség nyílt az elkészítésre, kóstolásra, ízesítési tippek cseréjére. Így olyan gyermekek is megkóstolták, akik otthon elutasították, mert látták a többieket jóízűen enni. Miközben megtaníthattuk az anyukákat a higiénés szabályok betartása mellett előírás szerint elkészíteni a csecsemőételt. Hangsúlyozva a szakszerű táplálás élettani hatásait.  Szponzorként a Milumil cég képviselője Nagy Lívia szállította kérésemre a csomagokat.

Bőrápolás, tisztálkodás témakörben Kása István, az Ewopharma cég képviselője tartott érdekes, jó hangulatú bemutatót, melynek tervezzük folytatását tavasszal. Védőnőként csak egy telefonba került felkérése.

A nagy érdeklődésre tekintettel több alkalommal is szóbeli tájékoztatást kaptak a résztvevők a szociális juttatások ( GYES, GYED, CSP, CSOK, LÉK, Anyasági támogatás, stb.) igénylésének lehetőségeiről, nyomtatványokon megmutattam a helyes kitöltést, együtt értelmeztük a tájékoztatót is.

Közös filmnézéssel más kultúrák gyermeknevelési szokásait is sikerült ismertetni : Babák az első év (Babies - youtube) . Érdekes volt a szülők reakciója. Ezért tervezem az újabb „mozizást”.

A „Csillagfény” Biztos Kezdet Ház rendszeres napi nyitva tartása    hétfőtől péntekig 8.00-16.00-ig ; igazodik az óvoda és iskola nyitva tartásához, így nem gond a nagyobb gyermek felügyelete, akiket szünetekben szívesen lát a játszóház. Szakmai megbeszélés keretében helyzetfelmérés és – értékelés történt a beszámolók alapján. Igényfelmérést követően  -  mellett a gyermekek és a szülők számára egyaránt biztosít programokat: babamasszázs, Baba – Mama Klub, varró klub. Szakemberek segítik és nyomon követik a gyermekek fejlődését, szükség esetén a megfelelő szakemberhez irányítják a családot. Továbbá igyekszünk olyan előadásokat szervezni, ahol napjaink aktuális témáival ismerkednek meg a szülők. A gyermekek fejlesztése mellett figyelünk a szülők támogatására is – képessé tevés! Megpróbálunk olyan szülői mintát kialakítani, amely a gyermekek számára is megfelelő és követendő, hiszen a gyermek utánzás réven tanul, vagyis amit a szüleitől otthon lát, azt fogja követni – bevésődés. Minden héten védőnői tanácsadásra, egészségnevelő   és – fejlesztő előadásra, babamasszázsra, és különböző alkotó – ábrázoló tevékenységekre nyílik lehetőség: firkálástól a rajzolásig, festésig, vágás, ragasztás, hajtogatás, formázás, gyurmázás, agyagozás. Ezek mellett még házunk foglalkozásai: mese, vers, mondóka, bábjáték, ölbeli játékok, ének-zene foglalkozások, mozgásos játékok, és környezetünk megismerésére irányuló tevékenységekre összpontosul. Étrend összeállítása: bevásárlási tanácsoktól az elkészítésen (főzés, párolás, sütés) át, a tálalásig – kornak és egészségi állapotnak megfelelően, diétás tanácsokkal kiegészítve. Higiénés nevelés: a tisztogatástól a tisztálkodásig, személyi higiéné, takarítási, mosási, fertőtlenítési tanácsok. Továbbá célunk a gyermekek óvodai előkészítése, valamint az édesanyáknak megtanítani, mely fejlődési szakaszban  mit várhatnak el a gyermektől és ugyanakkor mivel, hogyan segítsék a fejlődését.

 Mindezeket szemléltető előadásokkal, beszélgetésekkel igyekszünk elérni – fontos az egyéni igények felkeltése és éberen tartása.

Havonta team üléseken értékeljük a megvalósult foglalkozásokat, sorrendet állítunk fel a jelentkező új igényekre és lehetőségeinkhez mérten megszervezzük  az kért előadást, szakember bevonását.

 

Védőnő megvalósított tevékenységei:

Szakmai hírlevelek, előadások letöltése után, egyéni előadás tervezetet állítottam össze  a helyi Baba – Mama klubba a sokrétű védőnői munka bemutatására és egyben a célcsoport tudatos egészségnevelésének elindítására. Szakmai anyagokból, védőnői módszertani útmutatókból, szakkönyvekből rövid, tömör PPT előadásokat készítettem, melyet kivetítő segítségével laptopról szemléltettem és beszélgetésekkel tettem személyessé.

Az előadás tervezetet vezető védőnői jóváhagyás után a Fehérgyarmati Kistérségi iroda által biztosított eszközökkel hirdettük: meghívók, plakátok .

Plakátokat helyeztünk ki közintézményekre ( helyi kisboltok, buszmegálló, Hivatal, Általános Iskola, Óvoda, Öregotthon, Takarék Szövetkezet), meghívókat kaptak tanácsadáson a kismamák, a szülők, , szórólapokkal hirdettük a „Csillagfény  Babaház” megnyitását, szóban is igyekeztünk felhívni az érintettek figyelmét a lehetőségekre, az elérhető szolgáltatásokra. Analfabéta szülőknek kortársakkal, rokonokkal, („kontyos híradó”) helyi hangadókkal üzentünk.  Közös családlátogatások a védőnővel és a Biztos Kezdet Ház vezetőjével, dolgozóival.

Szintén pályázati forrásból beszerzett szemléltető eszközökkel: emlő- és here modellek, babák, fogmodell segítségével játékos foglalkozás keretében önvizsgálatra, elváltozások felismerésére és a szűrővizsgálatok rendszeres végzésére hívtam fel a figyelmet. (Mellékelt képek). Közben alkalmat teremtettem a tapintásos szemléltetésre.

Helyes étkezési szokások kialakítása érdekében tejpépek, tápszerek kiosztása történt. Lehetőség nyílt az elkészítésre, kóstolásra, ízesítési tippek cseréjére. Így olyan gyermekek is megkóstolták, akik otthon elutasították, mert látták a többieket jóízűen enni. Miközben megtaníthattuk az anyukákat a higiénés szabályok betartása mellett előírás szerint elkészíteni a csecsemőételt. Hangsúlyozva a szakszerű táplálás élettani hatásait.  Szponzorként a Milumil cég képviselője Nagy Lívia szállította kérésemre a csomagokat.

Bőrápolás, tisztálkodás témakörben Kása István, az Ewopharma cég képviselője tartott érdekes, jó hangulatú bemutatót, melynek tervezzük folytatását tavasszal. Védőnőként csak egy telefonba került felkérése.

A nagy érdeklődésre tekintettel több alkalommal is szóbeli tájékoztatást kaptak a résztvevők a szociális juttatások ( GYES, GYED, CSP, CSOK, LÉK, Anyasági támogatás, stb.) igénylésének lehetőségeiről, nyomtatványokon megmutattam a helyes kitöltést, együtt értelmeztük a tájékoztatót is.

Közös filmnézéssel más kultúrák gyermeknevelési szokásait is sikerült ismertetni : Babák az első év (Babies - youtube) . Érdekes volt a szülők reakciója. Ezért tervezem az újabb „mozizást”. "           

           

           

           

Óvodai beszoktatás könnyebb: sikerült az óvodai nevelés bemutatásával, óvodalátogatás lehetőségével elfogadtatni a szülőkkel a közösségi nevelést és jó hatással van a gyermekekre a kortársakkal való korai kapcsolatteremtés lehetősége. Így az óvodában könnyebben elválnak a szülőktől ismerős kicsik között. Szegregáltság csökkent – elfogadás jobb: szembesültek a szülők hasonló problémáikkal, nehézségeikkel és kölcsönösen segítik egymást a megoldások megtalálásában. Konfliktusok csökkentek: egyformán esélyt kaptak Babaházban dolgozni roma és nem roma nők is közmunkásként, kisegítőként. Van aki szabadidejében is szívesen besegít.

 

Higiénés helyzet javul, igénybe veszik a családok a mosási, mosakodási lehetőségeket, megismertetik gyermekeiket is a mosdó, WC használatával. Étkezési szokások lassan változnak. Kora tavasszal zöldségeskert került kialakításra, melyet a szülők gyermekeikkel, szakemberek segítségével gondoznak, így megismerik a friss zöldségek termesztésének módja mellett a legegészségesebb felhasználását is. Főzési, ételkészítési ismereteik jelentősen bővültek. Így változatosabbá, egészségesebbé vált étkezésük. A mindennapi tízórai biztosítása is az egészséges táplálkozás ösztönzése.

A gyermekekkel való rendszeres foglalkozás, fejlesztő tevékenységek hatása máris észlelhető – csökken az agresszió, elszigetelődés, javul az óvodai beszoktatás. Egyéni készségek, képességek kialakítása jelentősen nőtt: mozgás- és beszédfejlődés, szobatisztaság kialakulása. A gyermekek fejlődésének nyomon követése biztosított, így mindig elérhetőek a szükséges fejlesztések.

A szülők, családok igénylik a napra kész, friss tájékoztatást, tanácsadást, egészségnevelő előadásokat, termékbemutatókat. Kapott mintákat szívesen próbálják ki és használják, hasznosítják.

A program legfontosabb értéke a korszerű gyermeknevelési alapelvek folyamatos  és tudatos közvetítése a szülőknek a gyermekekkel való foglalkozások során. A szülők felelős szülői szerepeikben való megerősítése.        

„Csillagfény” Biztos Kezdet Gyermekház anyagi erőforrásait: épület és zárt udvar biztosítása az Önkormányzat részéről, udvari játékok kialakítása, belső játszó terek, konyha, mosdók, öltözők, fürdő helységek; bútorzat, eszközök, játékok, fejlesztő játékok és eszközök pályázati forrásból. Személyi költségek: bérek, bérjárulékok. Dologi költségek: utazási költségek, napi díjak, anyagköltség, igénybe vett szolgáltatások költségei – rezsi, posta, telefon, fax, internet.  

Emberi erőforrások: intézmény vezető, munkatársak, segítők, szakemberek helyben elérhető kollégákkal.

Szponzorok: Szatmárcseke Önkormányzata,  Milupa, ewopharma.