A program összefoglalása:

Anya-gyermek klub létrehozásának okai: a tiszanánai várandós illetve kisgyermeket nevelő édesanyák gyermekgondozással, betegségmegelőzéssel, szűrővizsgálatokkal kapcsolatos ismereteinek növelése és közösségépítés céljából indítottuk el havi egy alkalommal. 

A településen magas, kb 30%-os a roma népesség aránya, a kisgyermeket nevelők és a várandósok esetében pedig ennél is magasabb. Tiszanánán van szegregált telep, de a roma lakosság már nemcsak a telepi részen, telepi körülmények között él. A Faluban a közmű ellátottság biztosított, a problémák jellemzően a nehéz szociális helyzetre vezethetőek vissza. A roma lakosság jelentős része anyasági ellátásban, szociális segélyben részesül, illetve közmunka programban vesz részt.

Jellemző: higiénia problémák: tetvesség, rühesség, fertőző betegségek, gyógyszereket nem tudják kiváltani, gyermekek nem jutnak el a megfelelő szakellátásra, fejlesztésre. 

           

Anya-gyermek klub  célja  a résztvevő felnőttek  egészséges életmóddal kapcsolatos ismereteinek növelése és  a közösségépítés volt.  

Anya- gyermek klub résztvevői: 8-15 felnőtt és  10- 20 gyermek /alkalom (változó létszámban jelentek meg), de  jellemzően ugyanazok az anyák(várandósok) vettek részt a foglalkozásokon.       

Anya-gyermek klub: éves szinten történt meg    a foglalkozások témáinak (előadók) és a klubok időpontjának meghatározása.

A Repi ajándék beszerzését a MAVE, cateringet egy külső vállalkozás biztosította.

A klubokat a védőnő helyi szinten (rendelő, gyógyszertár, tanácsadó) plakáton hirdette meg, toborzást a védőnő illetve az egészségőr végezte. Anya-gyermek klubok megvalósítása: havi egy alkalommal, csütörtökönként 13.00-15.00 között a védőnői tanácsadóban tartja védőnő.  A klub első felében- az előre meghirdetett témában- a védőnő (esetleg külső előadó)tart előadást.Eddig feldolgozott témák - a teljesség igénye nélkül-: újszülött érkezése a családban, családtámogatási ellátások, elsősegélynyújtási ismeretek, csecsemő és felnőtt újraélesztése,szenvedélybetegségek, szűrővizsgálatok (várandós, gyermek), anyatejes táplálás, kisgyermekek táplálása, fertőző betegségek, személyi higiénia stb. Majd az előadást a téma interaktív feldolgozása és beszélgetés követi. A résztvevő gyermekek számára lehetőség van a klub ideje alatt játszani, rajzolni, színezni, a gyermekek figyelmének a lekötésében a praxisközösségben dolgozó egészségőrök is segítenek. A klub utolsó részében  egészséges kóstoló(gyümölcs, szendvics) várja a résztvevő gyermekeket és felnőtteket, illetve minden család kap valamilyen (a témához kapcsolódó ajándékot is).    

Eredmények: Legnagyobb eredményünknek a a klubokon (anya-gyermek klub)rendszeresen résztvevő anyák szemléletmódjában bekövetkező változást tartjuk(pl odafigyelnek a a személyi higiéniára), az egészséges életmóddal, gyermekgondozással, betegségmegelőzéssel kapcsolatos ismereteik  növekedtek,  elmondható hogy szívesen  és rendszeresen megjelennek az anya-gyermek klubon, és van olyan, aki már 3 éve jár rendszeresen.          

 

 

Anyagi erőforrás: cateringet, repi ajándékokat, és a program megvalósításához szükséges eszközöket a SH/8/1 Modellprogram, MAVE biztosította.

Humán erőforrás: Védőnő, Hevesi Praxisközösség szakembere.