A program összefoglalása:

Anya-gyermek klub létrehozásának okai: az átányi várandós illetve kisgyermeket nevelő édesanyák gyermekgondozással, betegségmegelőzéssel, szűrővizsgálatokkal kapcsolatos ismereteinek növelése és közösségépítés céljából indítottuk el havi egy alkalommal.

Szünidei klub: az átányi általános iskolás gyermekek egészséges életmóddal (táplálkozással, higiéniával, konfliktuskezeléssel,káros szenvedélyekkel),  kapcsolatos ismereteinek növelése céljából, közösségépítés és a nyári időszakban hasznos és ingyenes - egyetlen- átányi program lehetőségként szerveztük meg a  nyári szünetben a szünidei klubot heti egy alkalommal.           

Átány lakossága: 1481 fő, 48%-os a roma arány, a településen lakók kb 25 %-a 18 év alatti, a születésszám  éves szinten  30 felett van.

A településen szegregált telep nincs, de a nehéz szociális helyzetből adódóan a településen bizonyos fertőző betegségek visszatérő problémát jelentenek (Hepatitis A felbukkanása), higiéniai problémák, tetvesség, rühesség, dohányzásra és szociális helyzetre is visszavezethető koraszülések 20%-os aránya.          

Anya-gyermek klub és a szünidei klub célja is a résztvevő felnőttek / gyermekek egészséges életmóddal kapcsolatos ismereteinek növelése és  közösségépítés volt.        

Anya- gyermek klub résztvevői: 12-25 felnőtt és  10- 25 gyermek /alkalom (változó létszámban jelentek meg, de  jellemzően ugyanazok az anyák(várandósok) vettek részt a foglalkozásokon.

Szünidei klub: 15-40 gyermek/alkalom, voltak rendszeresen (mind a 3 nyári szünetben is részt vevő gyermekek).           

Anya-gyermek klub: éves szinten történt meg    a foglalkozások témáinak (előadók) és a klubok időpontjának meghatározása.

A Repi ajándék beszerzését a MAVE, cateringet egy külső vállalkozás biztosította.

A klubokat a védőnő helyi szinten (rendelő, gyógyszertár, tanácsadó) plakáton hirdette meg, toborzást a védőnő illetve az egészségőr végezte. Anya-gyermek klubok megvalósítása: havi egy alkalommal, csütörtökönként 13.00-15.00 között a Fél Edit Közösségi Tér nagytermében tartja védőnő.  A klub első felében- az előre meghirdetett témában- a védőnő (esetleg külső előadó)tart előadást.Eddig feldolgozott témák - a teljesség igénye nélkül-: újszülött érkezése a családban, családtámogatási ellátások, elsősegélynyújtási ismeretek, csecsemő és felnőtt újraélesztése,szenvedélybetegségek, szűrővizsgálatok (várandós, gyermek), anyatejes táplálás, kisgyermekek táplálása, fertőző betegségek, személyi higiénia stb. Majd az előadást a téma interaktív feldolgozása és beszélgetés követi. A résztvevő gyermekek számára lehetőség van a klub ideje alatt játszani, rajzolni, színezni, a gyermekek figyelmének a lekötésében a praxisközösségben dolgozó egészségőrök is segítenek. A klub utolsó részében  egészséges kóstoló(gyümölcs, szendvics) várja a résztvevő gyermekeket és felnőtteket, illetve minden család kap valamilyen (a témához kapcsolódó ajándékot is).

Szünidei klub: a gyermekek toborzásában a praxisközösségben dolgozó egészségőrök segítettek. A szünidei klubot a nyári szünetben (2014., 2015. 2016) -hétfőnként -július/augusztus hónapban tartottuk 9.00-12.00 között. A gyermekek 8-10 fős csoportokban vettek részt interaktív foglalkozásokon,melyet a védőnő, illetve a hevesi praxisközösség szakemberei tartottak. Egy alkalommal 3-4 téma feldolgozása történt meg, minden alkalommal volt gyógytorna (lábtorna/tartásjavító torna) vagy zenés torna, vagy sorverseny, egészséges táplálkozással kapcsolatos előadás és kóstoló esetleg közös főzés/sütés pl egészséges pizza készítése, gyümölcsjoghurt készítés, müzli készítés és kóstoló stb,a pszichológus kolléga vezetésével konfliktuskezelő, csoportépítő, önismereti foglalkozások, illetve a népegészségügyi szakember és a védőnő vezetésével egyéb pl higiéniával (személyi, száj), elsősegélynyújtással, káros szenvedélyekkel kapcsolatos interaktív foglalkozásokat tartottunk a gyerekeknek.          

Eredmények: Legnagyobb eredményünknek a a klubokon (anya-gyermek klub)rendszeresen résztvevő anyák szemléletmódjában bekövetkező változást tartjuk(pl odafigyelnek a a személyi higiéniára), az egészséges életmóddal, gyermekgondozással, betegségmegelőzéssel kapcsolatos ismereteik  növekedtek,  a mindennapi védőnői munkában  tapasztalható, hogy ők  már kevésbé bizonytalanok a gyermekgondozás területén: pl hányás, hasmenés, láz esetén, Változott az anyák egészségügyi ellátórendszerhez való hozzáállása,igénybe veszik a szűrővizsgálatokat, szívesen  és rendszeresen megjelennek az anya-gyermek klubon, és van olyan, aki már 3 éve jár rendszeresen.

Szünidei klub: iskolában tartott egészségnevelő előadáson, illetve iskolai egészségnapokon remekül mérhető/látható, hogy a klubbon rendszeresen résztvevő gyermekek egészséges életmóddal kapcsolatos ismeretei lényegesen magasabbak, mint a klubba nem járó gyerekeké, illetve köztük is voltak olyanok,akik 3 nyáron keresztül rendszeresen részt vettek a foglalkozásinkon.       

Anyagi erőforrás: cateringet, repi ajándékokat, és a program megvalósításához szükséges eszközöket a SH/8/1 Modellprogram, MAVE biztosította.

Humán erőforrás: Hevesi Praxisközösség szakemberei, helyi gyermekjóléti szolgálat szakemberei.