A program összefoglalása:

  • Igény merült fel elsősorban a kismamák részéről a közösségi programok iránt, az egészséges életmód központi kérdéssé vált.
  • A védőnői szolgálat kereste a lehetőséget az egészségmegőrző szemlélet átadására, a szemléletformálásra.
  • A háziorvosi beszámolókból nyomatékosan kiderült a szív és érrendszeri betegségek számának a növekedése, a daganatos, depressziós betegségek gyakorisága, magas vérnyomás, cukorbetegség, túlsúly növekedése.
  • Az iskolai vizsgálatok jelezték a túlsúly és mozgásszervi elváltozások emelkedő számát.
  • Az óvodapedagógusok egyre gyakrabban találkoztak a különböző nevelési és táplálási és pszichés gyermekkori problémákkal.
  • Az ANTSZ felkínálta a szemléletformálásra való lehetőséget és módszereket.

Probléma és szükséglet:

  • Nincs olyan „tér-közösség”, ahol összegyűlhetnek az emberek, kapcsolatok alakulhatnak, és hiteles információhoz juthatnának az adott témában.
  • Az emberek egészségi állapota romlik
  • Elszigetelődés, magány          
  • A programok két kis településen valósulnak meg. A települések lélekszáma csökkenő tendenciát mutat elöregedő, zsák települések. Cserépfalu lakosság száma 10 éve 1100 fő volt, ma már 989 fő, Bükkzsérc lakosság száma 1050 főről 980 fő-re csökkent.
  • A lakosság összetartó, segítőkész. Többnyire fakitermelésből élnek, építőipari vállalkozások is adnak munkát a helyieknek, de tömegesen a szomszéd településre, Bogácsra járnak dolgozni -boltba, strandra - valamint Eger és Mezőkövesd közelsége miatt sokan ide járnak dolgozni kórházba, autóiparba. A munkanélküliség is magas, főleg az alacsony iskolázottság miatt. A települések ma már próbálják kihasználni az adottságaikat, falusi turizmus, borturizmus fellendítésével.

A két településen 10 év alatt 2 roma család lakott, melyre jellemző hogy mindkét esetben csak az anya volt roma. Az egyik család beköltözött, majd 2 év után el is költöztek, anya képzett idősgondozó volt apa vállalkozó. Jelenleg egy roma család él  Cserépfaluban, itt is az anya roma és beköltöző, apa helybeli. A család, alkalmazkodó, mind a higiéniai szempontokat nézve, mind a közösségbe való beilleszkedés tekintetében. A gyermek gondozásával kapcsolatos teendőket igyekszik teljesíteni, partneri viszonyban a megfelelni akarás tapasztalható.

  • A településeken tapasztalható volt az elmúlt 5-6 évben, hogy városról érkező családok, akik gyermekvédelmi szempontból veszélyeztetettnek tekinthetők megjelentek a településen.
  • az esetek egy részében magasan kvalifikált szülők nevelték a gyermeket átlagtól eltérő szemléletmódjuk vagy családi konfliktusaik miatt kerültek a gyermekvédelem látóterébe. Valószínűsíthető, hogy kevésbé központi „látható”helyen szerettek volna tartózkodni. A helyi települések összetartó ereje itt is jelentkezett, mert azonnal jelezték az intézmények felé a szokatlan eseteket.
  • A szociálisan lecsúszott családokat az önkormányzatok igyekeznek támogatni:pl. védőnői jelzésre egy 3 gyermekes családnak élelmiszert vásároltak karácsony előtt, kifizették a szükséges gyógyszereket.
  • Családgondozó jelzésére a pszichiátriai beteg családon anyagilag valamint ruhaadománnyal igyekeztek segíteni.
  • Egy 3 gyermekes család klubfoglalkozáson osztotta meg nehéz helyzetét és szinte az egész falu adománygyűjtésbe kezdett. Családfő elveszése esetén a 3 gyermekes családon helyi vállalkozók és adománygyűjtés segített.
  • Problémák a munkanélküliségből, munkahelyhiányból, amit erősít az is, hogy nehéz kimozdulni a településekről és a fiatalság elvándorlásából adódnak

Cél: A közösségi egészségfejlesztés.

Az egészségtudatos szemlélet és magatartás kialakítása. A felelősségtudat felébresztés és a tenni akarás elősegítése, hogy saját egészségünkért tehetünk.

Útmutatást, információt adni az egészségmegőrzés területén.

A szemléletformálással javítható az egyén életminősége, egészségben eltöltött élet évei gyarapodnak, mely a társadalom számára hasznos és magas értéket képvisel.

Ezen gondolatok képviseletében támogatni az egészségmegőrzést és a betegségekből való kigyógyulást. Az egészség legyen a legfontosabb értékünk!       

A település teljes lakosságára kiterjed, ezt célozza meg az egészségterv elkészítése.

A  különböző csoportok más-más programokban vesznek részt

  • Várandósok
  • 0-14 éves korosztály
  • fiatal felnőttek
  • idős korosztály

 

10 év alatt a várandósok teljes létszámát évi 10-12 főt

a 0-14 éves korosztály teljes létszámát 89-150 főt, valamint

a felnőtt és idős lakosság a népegészségügyi szűrések alakalmával  emlő szűrésre évente 3-4 alakalommal 10-30 fő 

és a védőnői méhnyak szűrésen 2010- től  136 fő-t ( évente 13-41 fő) sikerült elérni.

A felnőtt lakosság részvétele az egészségnapok alkalmával csak megbecsülhető, a klubfoglalkozásokon 4-5 fő volt ma már 10-12.

Az idősek egyházi klubfoglalkozásai is gyarapodtak az idős klub beindításával („nugi-klub” hetente egy alkalommal 10-13 fő).       

A programok tervezése kezdetben (2006-ban) a kismamák igényeire támaszkodva történt, majd egyre szélesebb körben az óvodás és iskolás korosztály szülei is érdeklődtek a lehetőségek iránt.

Az egészségkoalíció megalakulása után (2010. év) a programok tervezése a koalíció szintjén valósult meg, (ebben részt vesz az óvoda-iskola-önkormányzat-szülői munkaközösség-ÁNTSZ-védőnői szolgálat) mely egy magasabb szintre emelte az egészségfejlesztés hatáskörét.

 

Elkezdődtek az egészségnapok a falunapi rendezvényekhez kapcsolódva, mely az egész lakosságra, valamint a szomszéd település szemlélet módjára hatást gyakorolt. – óvoda pedagógusok-védőnő-szülők-asszisztensnők-Antsz egészségfejlesztője-orvos szervezésében jött létre.

 

Évente egy alkalommal rendezzük meg szűrővizsgálati lehetőséggel összekapcsolva. lsd: „fincsi nap”

  • 2006-ban baba –mama klub 5-6 fő-vel indult önszerveződő módon, ma már 8-12 fő is megjelenik és a szomszéd településről is igénylik a kisgyermekes anyukák, hogy jelezzem az alkalmakat. Bükkzsérc településen a hetekben alakítják ki a klubhelyiséget, eddig a szülők az óvoda egy üres szobájában vagy mindig más családnál gyűltek össze önszerveződő csoportokban.
  • A két településen évente 10-12 gyermek születik a kismamák száma 12-14 fő. A baba-mama klub alkalmait szeptembertől májusig 2 hetente szervezzük, kismama-klubbot 4 havonta szervezünk, szülésre felkészítéssel egybekötve.

Az anyatejes világnapi rendezvényt évente egy alkalommal, melyen 30-40 fő jelenik meg.

Népszerűség emelkedését jelenti, hogy a szomszéd település (Bogács) kismamái is érdeklődnek, mind a kismama-klub mind az anyatejes nap iránt. Az utóbbi években 3-4 kismama kapcsolódott hozzánk.

A túrák és a táncház szervezése kb. 5 éve többnyire az óvoda pedagógusok és Cserépfalu egyesülete szervezésében havonta egy alkalommal valósul meg, kezdeményező az egészségkoalíció volt. A részvevők száma 10-20 fő között változik.

Az utóbbi 2 évben a polgárőr egyesület és egy helyi vállalkozó részérő indult futó versenyszervezés, mely növekvő létszámban mozgatja meg a lakosságot és a környező települést kb. 50-60 fő évente egy-egy alkalommal („mikulásfutás” és a „Rolly-bau” kupa). Résztvevői 2-3 éves kortól jelentkeznek.

Az iskolai egészségnapok tervezése kezdetben a védőnői szolgálat és az iskola szervezésében indultak, majd az egészségkoalíció munkatervébe is bekerült, segítséget jelentett az egészségfejlesztő közreműködése, az alkalmak szinvolának emelésében pl: sportoló meghívása, kortársképzés, kiállítások, ezek évente egy- egy alkalmat jelentenek. Az iskola létszáma sajnos csökkenő 150 főről 10 év alatt 89 főre csökkent. A csecsemőgondozási tanfolyam évente 6-10 alkalom, résztvevői 4-5 fő és versenyen is részt vesznek.

Az elsősegélynyújtás tanfolyam nagy népszerűségnek örvend az iskolában 5-10 alkalommal 10-15 gyermek vett részt. Ebben az évben a védőnői szolgálat pályázata lehetővé teszi, hogy a lakosság körében is megszervezzük az elsősegélynyújtás oktatását egy klub foglalkozás keretében valamint egy 4 órás interaktív tanfolyamon. Várható 50-60 fő megszólítása. Megvalósítás 2017 márciusára tervezett.

  • A tervezés kezdetben egy kisebb csoport (védőnő-szülők) kezdeményezésén alapult és klub formában valósult meg, mely 10 éve meghatározott időben visszatérve működik. A település szintű kezdeményezések egy helyi szakemberekből és helyi önkéntesekből álló csoport (koalíció) kezdeményezésén alapult és évente visszatérően megrendezésre kerül különböző csoportokat vagy a teljes lakosságot megszólítva, a helyi igényekre épül.

 

A program megvalósítási formái: klubfoglalkozások, közösségi egészségnapok, kiállítások, iskolai egészségnapok, szűrések, táncház, szakkörök (megjelentek rólunk: interjúk, újság cikkek).

 

Közösségi élmény felkínálásával az emberek személyes megszólításával törtét a kezdeményezés a védőnői szolgálat részéről. Konkrétan a kismamáknak igényük volt az együtt töltött időre, melyből klubfoglalkozás, majd játszótér megépítése valósult meg.

 

 A tanácsadó helyiség nagy várótermét rendeztük be a szülők által hozott játékokkal és a önkormányzat által vásárolt szőnyeggel.  Hetente a gyermekekkel összegyűlnek a szülők előadókat is hívunk és megbeszéljük az aktuális egészséggel kapcsolatos problémákat és megünnepeljük a karácsonyi időszakot az önkormányzat támogatásával. 

Volt már gyermekjóga, gyermekmondókázás, fogorvos, óvoda pedagógus, gyakorló édesanya az előadó stb. A szülés utáni regenerációt a kondicionáló torna megvalósításával szervezzünk meg. Helyben a tanácsadóban tornázunk a téli időszakban, valamint az Önkormányzat által 1 éve kialakított fitneszterem is lehetőséget ad a helyieknek az egészség megőrzésre.

Nyáron a gyermekekkel a játszótéren folytatják a kismamák a klubozást. Azok a kicsik, akik itt összeismerkednek az óvodai beszoktatás alatt könnyebben adaptálódnak, hiszen már vannak ismerős „barátok” a baba-klubból.

A klub befejezéseként kis ajándékot kapnak az óvodába menők: vagy fogmosó poharat vagy babzsákot varrunk. (mellékelve: 2 db kép.:  Baba-Mama klub,   Babamasszázs oktatása)

Kismamaklub    

Évente 1- 2 alkalommal szervezzük meg a kismamák részére.

Szülésznő kolléganő-a szülésről, fájdalomcsillapításról, vizsgálatokról, védőnő kolléganő- meghívásával babamasszázs tanulása, valamint egy édesanya beszél szoptatás tapasztalatairól, hordozás jótékony hatásáról, az anyatej jelentőségéről.  Szülésre felkészítés: Cserépfalu

(mellékelve: 2db kép: kismama-klub)

Anyatejes világnapi rendezvény:

Korábbi években is megszerveztük a két falu kismamái részére és a kolléganő invitálására a szomszéd településről is érkeztek kismamák.

Téma: Anyatej jelentősége, szoptatás, egészséges táplálkozás kiállítás, kismamák tapasztalatai, szponzorok kiállítása

Szolgáltatás

Ingyenesen kölcsönözhetővé tettük pályázati pénzen vásárolt Ultrahangos inhaláló készülékünket, párásítót, légzésfigyelőt, babaőrt, és 4 db digitalis mérlegünket, mely nagy segítséget jelent a családoknak. (mellékelve: 1db kép)

Iskolai egészségnapok:

Kezdetben a szülői munkaközösség finanszírozta az egészségnapot:

alsó tagozatban az egészséges táplálkozás és a testmozgás, valamint a baleset megelőzés témaköréhez csoportosítottuk a rendezvényt,

felső tagozatban a káros szenvedélyek megelőzése és kortársképzés, sport fontossága -neves helyi sportoló meghívása (pl: mezőkövesdi „Vasember”), baleset megelőzés volt a cél.

Az elmúlt évben már a védőnői szolgálat által pályázott pénzből finanszíroztuk. (mellékelve 2db kép)

CSECSEMŐGONDOZÁS

Nem csak versenyre felkészítés zajlik, 4 témakör (táplálás, fürdetés, öltöztetés, lázcsillapítás, elmélet) Mellette megszerveztük az igazi babával való találkozást, hordozás bemutatását.

 Fürdetés és babahordozás       ( mellékelve: 2db kép)

ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁS

Az elsősegélynyújtás fontossága és érdeklődési köre szinte összekapcsolódik a diákok körében. Szívesen jönnek a foglalkozásokra, melyek egy részét mentőtiszt tartja. Bekapcsolódunk az országos internetes versenybe és a tanfolyam végén oklevelet-emléklapot kapnak a résztevők. Nehéz a megszervezése, mivel anyagi vonzata van. Kezdetben osztálypénzből fizettük a mentőst, és csak a felső tagozatban szerveztük, az elmúlt évben már pályáztunk és sikerült ambu-babát is vásárolnunk   kötszereket, plakátot és egy tanító DVD-t is beszereztünk.

Az idei évben a kismamákat és a falu lakosait is bevonva lehetőségünk van a védőnői szolgálat által pályázott pénzből megvalósítani a klubfoglalkozást és egy egészségnapot, melynek központi témája az elsősegélynyújtás. ( mellékelve 2 db kép)

egyéb klubfoglalkozások: védőnőként szervezésben és népszerűsítésben veszek részt vagy esetleg tagként pl.:görögtánc ház: táncoktató segítségével

  • túraklub helyi óvónők szervezésében
  • népegészségügyi szűréseken való részvétel emelése – helyi médiában felhívás megjelentetése : újságban cikk és rádióban felvétel hangzott el.
  • lelki élet erősítése, helyi református egyházközösség fiatal felnőttek bibliaórájának népszerűsítése.
  • A védőnői méhnyak szűrő program megszervezése
  • Az Iskolai Egészségnap a témái: az elsősegélynyújtás lépései, a dohányzása káros hatásai és a mozgás, a sport jellemformáló ereje.   ----egészségfejlesztő közreműködésével                          
  • Egészségnap („Fincsi Nap” Az egészséges életmód népszerűsítése, a mozgás és egészséges táplálkozás kiemelt témák mellett megjelent, a helyi jellegű sütemények vására, összekötve RR mérés, BMI, CO mérés, arc-diagnosztika, gyógytea kóstolás, gyógynövény ismertető.—falunapi rendezvény
  • Allergia és a parlagfű plakát kiállítás a Tanácsadóban
  • A helyi újságban kapott tájékoztatást a falu lakossága a népegészségügyi szűrések fontosságáról, kiemelve a méhnyak- emlőszűrés eredményeit.
  • Kirándulás: Megszerveztük a Bükkszentkereszti füves napi rendezvényre való ellátogatást a két falu lakosai körében.
  • Rádió felvétele – Szt István rádió: babamasszázsról, iskola védőnői tevékenységről, védőnői kommunikációról, stb. (hangfelvétel van)

A klubfoglalkozásokról legtöbb esetben vendégkönyv készül.

Számomra segítséget jelent az ANTSZ egészségfejlesztési Osztályával még 2010 márciusában kötött  EGÉSZSÉGKOALÍCIÓ, melyben a helyi Önkormányzat, óvoda, iskola is részt vesz tagként. Az egészségkoalíció megkezdte a falu egészségtervének kidolgozását. (mellékelve 1 db kép)

Az egészségnevelő programok tervezése és megvalósítása a helyi igényeket hivatott szem előtt tartani és a megvalósítás célja a meglévő erőforrások mozgósításával hiteles információ átadása, készségek fejlesztése a közösségben. Célunk a helyi adottságok, emberi és anyagi erőforrások felhasználásával a leghatékonyabb egészségtudatosság formálása

           

A megkezdett programok hatására más szervezetek, egyesületek is kezdeményezőbbé váltak- „meg szerették volna mutatni, hogy mit tudnak hozzá tenni”-azt gondolom.

Pl.: -túra klub indult,  Roly-bau kupa-futó verseny

 

A roma családok is alkalmazkodóbbá váltak, igényesebbé a higienia, beilleszkedni akarás területén.

Eredményeink mérhetők a klub foglalkozások számában, valamint az azon megjelentek számában (4-5 főről 10-12 főre emelkedett).

Központi értéknek tekinthető, hogy a program évek óta működik, vagyis 2006-tól folyamatosan gyarapszik a program elemeinek a sokszínűsége: gondolok itt arra, hogy kezdetben csak baba-mama klub volt, azóta táncház, túra klub, torna klub valamint minden évben ismétlődő egészségnapok, melyek egyre színesebbé a helyi igényekhez igazodva képviselik az egészségtudatosság fontosságát. Más településeknek is mintaértékű, kapcsolódnak is hozzánk.

A fiatal és idősebb korosztályt segíti a kapcsolatok kialakításában és a hiteles információszerzésben, probléma esetén az összefogásban.

Egyre jobban tudatosul az emberekben, hogy saját egészségükért tehetnek és erre időnként egymást is figyelmeztetik.          

Emberi: szakemberek együttműködése: védőnő – pedagógus – mentőtiszt – egészségfejlesztő - körzeti nővér – gyógyszerész – családgondozó – vöröskeresztes titkár - önkormyányzati dolgozó –polgármester – szülésznő.

Önkéntes munka: anyukák pl.: baba hordozás népszerűsítése, klubvezetés, --- ezen szakemberek feltérképezése, megkeresése, kapcsolat teremtés.

 

természetbeni: mindennapi védőnői munka során kialakult kapcsolat rendszer

 

anyagi: kezdetben csak a szponzor cégek által adományozott reklám termékek és 1000-5000 ft –ig terjedő támogatás Pl.: MAVE, gyógyszer cégek, tápszer cégek, helyi önkormányzat. Ingyenes terem használat.

2015 évben az iskola felkérésére a védőnői szolgálat pályázott és az iskolai egészségnap így valósulhatott meg színvonalasabb formában. 

 

A 2016  évben az Önkormányzat égisze alatt a védőnői szolgálat pályázott az iskolát és az egész lakosságot érintő elsősegélynyújtó program valósulhat meg 2017-ben „ Legyél Te is életmentő” címmel.  A programban részt vesz várhatóan az Országos Gyermekmentő Szolgálat,  Heves megyei mentők, Iskola, Óvoda, Védőnői Szolgálat, Önkormányzat, Lakosság, ANTSZ.