A program összefoglalása:
A mellrák korunk egyik veszélyes, nőket érintő betegsége, amely városunkban is sok édesanyát, nagymamát, sőt egyre több fiatalt is érint. A megelőzéshez, a korai felismeréshez ismeretekre és a nők önmagukra való figyelmére van szükség, ami ma nem jellemző. Ez a betegség korai felismerés esetén 90%-os biztonsággal gyógyítható. Fontos hogy ne csak az osztály falai között „tanulás” jelleggel történjen az egészségfejlesztés, szemléletformálás. Az általános iskolánkban van a betegséggel küzdő érintett pedagógus is.
Rendezvényünket hagyományteremtő céllal szerveztük, hogy megelőzésre, egészséges életmódra és a szűrővizsgálat fontosságára hívjuk fel a figyelmet.
Ózd város Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az észak-magyarországi iparvidéken, Miskolctól 60 kilométerre található, a megyeszékhely után a megye legnépesebb városa.
Teljes népesség 33 493 fő. Magyarország területén a 2001-es népszámlálás adatai szerint Ózdon él a harmadik legnagyobb roma közösség. Ma a település lakosságának 93%-a magyar, 7%-a cigány nemzetiségűnek vallja magát. (Egyes vélemények szerint azonban a cigányok lélekszáma eléri a 13 000-et, azaz a 37%-ot.)
Iparváros, ami a környezetszennyezés miatt a megbetegedéseket is gyakoribbá teszik.
A munkahelyek megszűnése legsúlyosabban az iskolázatlan, szakképzetlensegéd és betanított (köztük cigány) munkavállalókat érintette. A rendszerváltás után nehézipari jelentősége csökkent. Ez is hozzájárult a térség egyik legégetőbb problémájához, a munkanélküliséghez.
Az ózdi vaskohászat emlékei – a helyiek nyelvében „a gyár” és a hozzá kapcsolódó munkáskolóniák – 2005 óta műemléki jelentőségű terület.
Az 1990-es évek elejével elkezdődő munkanélküliség megnehezítette a város megélhetését. Lassan a kohászati termelés visszaszorult, és több mint 5000 ember lett munkanélküli. A városban 16 elszigetelt szegregálódó lakónegyed található: Hétes telep, Új telep, Kiserdőalja, Velence telep, Bánszállás, Akácos út, Várkony, Tábla, Kistó, Somsály.
Fokozatosan nőnek a családok ellátási terhei . Fő bevételi forrásuk a családi pótlék, a gyermeknevelési támogatás, valamint a rendszeres szociális segély. Ezt sokan az illegális tevékenységből származó jövedelemmel egészítik ki.
A városban 20 védőnő dolgozik. A területen 3487 fő /2015. évi adat/ gondozott létszám van a családokban.
Körzetem a XI. sz. Gondozási körzet a város peremén helyezkedik el, mely vegyes körzet. A terület lakótelepi, panelházas és családi házas övezet. Területi ellátáshoz tartozik a Bolyky Tamás Általános Iskola, mely 1983-ban kezdte meg működését a város legfiatalabb lakónegyedében, ahová jelenleg 501 tanuló jár. Az idejáró tanulók közül szociális okból veszélyeztetett: 80fő /15,9%/ akik közül hátrányos helyzetű 49 fő, halmozottan hátrányos helyzetű 41 fő. A gyermekek között leggyakrabban felső és alsó légúti hurutos megbetegedések fordulnak elő. A körzetemben ellátott családok száma: 81, a 0-7 éves gyermekek száma: 95 fő ebből szociális okból veszélyeztetett 15 fő /15,7%/, szociális és egészségügyi okból veszélyeztetett 3 fő. Az ellátási területhez tartozik egy víkendházas terület, ahol szegényes lakhatási körülmények között 4 roma család él, vezetékes vizük nincs, az áramellátás nem mindig biztosított, és a higiénés viszonyok nagyon rosszak. Meg kell említenem egy utcát a Kölcsey utcát, ahol szintén 4 roma család lakik, nagy családban, (nagyszülők, szülők, testvérek). Itt az áramellátás biztosított, a vezetékes vízellátás nem mindenütt megoldott.
A program célja a nők figyelmének a felhívása az önvizsgálatra, kora felismerés fontosságára.
Így be tudunk kapcsolódni a város életébe, az érintettek bevonásával aktivizálni tudjuk a lakosságot, új élményszerűséget ad, összefogással, felvilágosítással, fontossá válik, hogy foglalkozzanak az egészségükkel. A fiatal lányok, tinik, nem csak az osztályterem falai között hallanak ezekről a kérdésekről. A hátrányos helyzetű gyermekek estében pedig hiányt pótol, mert otthon családban nem biztos, hogy beszélnek róla.
Egészségmegőrzés, egészséges életmód, megelőzés, szűrővizsgálat fontossá válik.
Lakosságot - a hölgyeket 14-16 éves kortól időskorúig- szólítottuk meg a helyi hirdetési újság útján /megjelenik 20000 példányban kéthetente Ózd és környékén, ingyenes, információs, időszaki kiadvány/.
Az általános-, középiskolai tanulók az intézményekre kihelyezett plakátokról ill. az osztályfőnököktől értesülhettek a rendezvényről, egészségügyi intézményekben, közintézményekben elhelyezett plakátok, a lakosságot célozták meg.
Bolyky Tamás Ált. Isk.-ban az előzményben szereplő előadáson részt vett
Felső tagozatos 7.8.osztályos lányok (45 fő)
Általános ill. középiskolai pedagógusok: 50 fő
Középiskolás diákok kb. 150-200 fő
A cél érdekében létrehozott facebook oldalunkon (rendszeres nyomon követés történt) így megállapítottuk,hogy kb. 250-300 érdeklődő főt értünk el.
Minden tanévben iskolaorvossal, ált. iskola igazgatójával egyeztetett iskola egészségügyi programot állítunk össze, dolgozunk ki.
A Bolyky Tamás Általános Iskolánkban 2016. május 19-én Gyermeknappal egybekötött Egészségnapot szerveztünk, melyre meghívtuk a Mellrákinfó Egyesület Borsod megyei önkéntesét, hogy tartson előadást az, önvizsgálatról, egészséges életmódról, a mellrák korai felismeréséről a 7. 8. osztályos lányoknak.
Október hónap a mellrák elleni küzdelem hónapja. Szerte a világon kampányokkal hívják fel figyelmet a megelőzésre és a rendszeres vizsgálatokra. Ehhez kapcsolódott programunk is.
Az előadás után közösen kezdtük el tervezni azt, hogy a mellrák elleni küzdelem hónapjában októberben szervezzünk egy figyelem felhívó sétát.
Az idő múlásával, tervezéssel, szervezéssel a séta rendezvénnyé nőtte ki magát, mert úgy gondoltuk, hogy hiányt pótolna, ha nemcsak figyelemfelhívó sétát terveznénk, hanem felvilágosító, tájékoztató előadásokkal színesítenénk a programot.
Tervezés
Megterveztük a programot, helyszínt, kiket kérünk fel előadás tartására, kiktől tudunk anyagi illetve természetbeni támogatást kérni.
Plakátot szerkesztettünk, készíttettünk a programról. Ennek elkészítésében nagy segítségünkre volt a Mellrákinfó Egyesület vezetője, folyamatosan tanácsokkal látott el minket szervezésben, tervezésben, és az egyesülettől kaptuk a szóró anyagokat, információs plakátokat és ajándékpólókat.
A rendezvény helyszínéül az ÓMI épületét találtuk a legmegfelelőbbnek, mert nyitott városi tér, mindenféle kulturális esemény itt zajlik.
ÓMI igazgató asszonyával folytattunk megbeszélést, melynek eredményeképpen önzetlenül rendelkezésünkre bocsátotta rendezvényünk helyszínéül az ÓMI épületét.
Felkértük előadónak az Egyetemi Oktató Kórház onkológus, sebész főorvosát, aki önzetlenül vállalta az előadás megtartását.
Felkértük Zsuponyó Anettet az Egészségügyi Bizottság elnökét rendezvényünk megnyitására.
Hirdetést adtunk fel a programról a Helyi Piac Hirdetési újságban (megjelenése a program előtt 4 héttel 2 alkalommal történt meg.
Riporton vettünk részt a Helyi TV Háttér című műsorában a rendezvény előtti héten.
Facebook oldalon folyamatos tájékoztatást adtunk a rendezvényről, programról.
Ózd város polgármesterét kértük fel a fővédnökségre és anyagi támogatás kértünk tőle.
Anyagi támogatás kértünk a képviselő testület tagjaitól.
Anyagi és természetbeni támogatást kértünk a helyi vállalkozóktól.
Meghívókat készítettünk a támogatóknak, általános és középiskolák vezetőinek, és személyesen adtuk át.
EFI felajánlotta a résztvevőknek az ingyenes szűrővizsgálatokon való részvételt /állapot felmérés: RR, testsúly, BMI, testzsír %, vércukor-, koleszterin-,triglicerid szint ellenőrzés,CO2 mérés, légzésfunkció, boka-kar index mérés, életmód tanácsadás/
Az EDDEKOR EDARNÓ KFT által elkészített plakátokat kihelyeztük az általános- és középiskolákban, gyógyszertárakban, közintézményekben, orvosi rendelőkben.
Süteménysütő versenyt hirdettünk meg, mert ezzel oldottuk meg a BÜFÉ ellátást, barátságossá, meghitté, közvetlenné tegyük a programunkat.
Az ÓTSZEGYII pénzügyi osztályának munkatársai segítettek a rendezvényre befolyt összegek, és útiköltség elszámolásában.
Rózsaszín lufikat szereztünk be, hogy a séta végén együtt engedjük fel a magasba azokért a nőtársainkért akik, már nem lehetnek közöttünk.
Rózsaszín esernyőket vásároltunk, ha az időjárás rosszra fordulna, , eleredne az eső,s ezeket a séta végén visszakérve, a következő rendezvényünkön is tudjuk használni (pl. eső vagy flashmob).
Emlő mulázst az emlő önvizsgálatának bemutatásához, gyakorláshoz. Egészségfejlesztési Iroda adta kölcsön, szakembert is biztosítva.
Szórólapokat és informácós plakátokat az EFI és a Mellrákinfó Egyesület biztosította, önzetlenül.
Lelket simogató, külső szépséget erősítő hennás, csillámtetkós kozmetikai pult, melyet a Mellrákinfó Egyesület önkéntesei biztosították.
Tervezett programunk a következő volt:
Séta Ózdon a Polgármesteri Hivataltól (3600 Ózd, Városház tér 1.) az Ózdi Művelődései Intézményekig (ÓMI),majd az ezt követően, kötetlen, tabuk nélküli beszélgetés „OLVASÓ” Tánctermében (3600 Ózd, Gyár út 4.)
Gyülekező 14:45 – 15:00, regisztráció, lufik felfújása héliummal, majd kiosztása
15.00 Zsuponyó Anett az Egészségügyi Bizottság elnöke megnyitotta a programot
Elindult a séta az olvasóházhoz. Az „Olvasó épülete előtt a rózsaszín lufikat felengedtük jelképesen azok emlékére, akik már nem lehetnek közöttünk. Közös fénykép készült a résztvevőkről az épület előtt.
15.45 Dr. Botos Ákos a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház onkológus, sebész főorvosának előadása „Az emlőrák korai felismerése és kezelése” címmel / utána kérdezz-felelek
16.15 A Mellrákinfó Egyesület bemutatkozása – Halom Bori elnök
16.25 Bodnár Erika (Mellrákinfó Egyesület önkéntese) előadása a tudatos életmódról (önvizsgálat, sport, táplálkozás…stb)
16.45 Süteménysütő verseny díjátadója
16.55 Tóthné Icus előadása a Pink Ribbon programról és annak fontosságáról
17.15 Kötetlen beszélgetés, önvizsgálat tanítás, csillámtetkó, hennázás,
15.00-18.00-ig a rendezvény egész ideje alatt EFI szűrések
A zsűrizett süteményeket, általunk készített szendvicseket feltálaltuk, ásványvizet szolgáltunk fel, s az előadások után kóstolgatás közben kötetlen beszélgetésekre kerülhetett sor.
A Pink Ribbon torna gyakorlatokat pedig egy külön erre a célra használatos teremben lehetett kipróbálni.
Az előadó az előadás és bemutató után felkereste a helyi kézilabda csapat lányait, akiknek a mell önvizsgálatáról tartott felvilágosítást.
Az onkológus főorvos úr előadása után rengeteg kérdés hangzott el.
A szórólapok és információs plakátok kihelyezésével, a mell mulázson az önvizsgálat bemutatására, gyakorlására, kötetlen beszélgetésekre nyílt lehetőség.
A sétán kb. részt vett 130 fő, az előadáson pedig kb. 80-90 fő
Előadás volt a Mellrákinfó Egyesület tevékenységéről, a daganatos betegségről, megelőzésről, Pink Ribbon torna jelentőségéről.
Stabilizálódott bizonyos partneri együttműködés:
Ígéretet kaptunk az ÓMI igazgató asszonyától, hogy a soron következő rendezvényeinkhez rendelkezésünkre bocsátja az ÓMI épületét.
/Egészségfejlesztési Iroda dolgozói, kolléganők, támogatók, vállalkozók, önkéntesek/, rendszeres partneri együttműködés alapozódott meg, hagyományteremtés, közös tervezés szintjén.
Visszajelzések pozitívak voltak, újabb szükséglet jelent meg ilyen témájú rendezvényre mind iskolai mind városi szinten.
Nagyon fontosak az ilyen típusú, felhívó jellegű rendezvények. Az egészségügyi dolgozók, védőnők felelőssége nagy a felvilágosító tevékenység terén.
Érdeklődés ( Mikor lesz az iskolában legközelebb előadás, a mell önvizsgálatáról, mernek kérdezni, vigyek információs szórólapokat (munkahelyen megnyílnak kérdeznek a nem egészségügyben dolgozók)
Akik rendezvényünk sikeres lebonyolításához hozzájárultak:
Ózd Város Önkormányzata azon belül is Ózd város polgármestere Janiczák Dávid, és a képviselő testület azon tagjai akik anyagi támogatásukkal járultak hozzá
Ríz Gábor országgyűlési képviselő anyagi támogatása
ZSEBIBABA-MAMA SZAKÁRUHÁZ tulajdonosának anyagi támogatása
Pappné Szalka Magdolna az ÓMI igazgató asszonya önzetlenül rendelkezésünkre bocsátotta rendezvényünk helyszínéül az ÓMI épületét.
Dr.Botos Ákos onkológus sebész főorvosa aki szakmai tudásával közelebb hozta a hallgatósághoz a rendezvény fő témáját
MELLRÁKINFÓ EGYESÜLET vezetője Halom Bori, aki önzetlen segítségével, plakátunk megszerkesztésében működött közre. Ő tanácsaival, rendezvényünk szervezésében, megtervezésében segítette munkánkat, és országos és megyei szintű aktivisták önzetlen segítsége, előadásai.
Ózd Városi Televízió főszerkesztője Bukovinszky Zsolt és munkatársai a média hátteret, beharangozót, interjúkat, tudósítást készítették.
EDDEKOR EDARNÓ Kft ügyvezető igazgatója Kocsik Sándor a plakátok legyártása, a molínók és bögrék kedvezményes legyártása, az pink esernyők gyors beszerzése.
Helyi hirdetési újság: HELYI PIACNAK a hirdetések és köszönetnyilvánítás ingyenes megjelentetése.
Virágboltosoknak: gyönyörű gerberák és csokrok a JOLI VIRÁGBOLT tulajdonosa, ÁLOMVIRÁG üzlet tulajdonosa Bacsó Edina /virág ajándék az előadóknak(csokor) és résztvevőknek (1 szál rózsaszín gerbera)
MOHA és PÁFRÁNY VIRÁGBOLT tulajdonosának felajánlását _ rózsaszínszalag
TEMPÓ ÜTŐEGYÜTTES által nyújtott zenei élmény /megnyitó/
Almási Balogh Pál Kórházban Működő EFI Iroda munkatársainak önzetlen segítsége, a szűrővizsgálatokat végző dolgozók munkája
Kentaur Kreatív Papírbolt tulajdonosának felajánlása, kitűzők, rózsaszínű tollak
Köszönjük PEPÓ PAPÍR BT. tulajdonosának felajánlása, poharak , papírtálcák,
PONYTYKALÓZOK HORGÁSZBOLTJA támogatása, lufik héliummal való felfújása
SIKI PÉKSÉG tulajdonosának felajánlását: teljes kiőrlésű és magvas veknik
Tóthmarosiné Márki Katinak az ajándékozásra szánt gyönyörű, alakalomhoz illően díszített mézeskalácsok / ajándék az előadóknak/
Antal Anitának a gyönyörű asztali dekorációk / terem díszítése/
ÓVI intézmény vezetőjének, hogy a vendégek szállíttatásában segített
ÓTSZEGYII –in belül Krokavecz Györgyné igazgató asszonyának, Egyed Grétának megbízott igazgató asszonynak segítsége, Sivák Tamásné Katikának egészségügyi referensnek tanácsai, és a pénzügyi osztály dolgozóinak segítsége: támogatások, útiköltség elszámolása
Segítőink akik a rendezvény gördülékeny lebonyolításához járultak hozzá:
az ÓMI technikusai, Városi Rendőrség munkatársai /séta közbeni irányítás, kíséret/, védőnő kolléganők /regisztráció/, barátok, ismerősök /sütemények elkészítése, szervezési feladatok ellátása a rendezvény alatt/, fotósok /rendezvényről készített felvételek/.