A program összefoglalása:
A nyírlugosi Baba - Mama Klub többféle igényre adott választ, többféle problémára nyújt megoldást.
Már pályakezdő védőnőként is a személyre szabott tanácsadás híve voltam, így a kismamáim, illetve a körzetembe tartozó anyukák mindig is egyenként jöttek be hozzám tanácsadásra, vizsgálatokra, így személyes figyelmet kaphattak tőlem és személyre szabott tanácsokat adhattam nekik. Egy idő után viszont észrevettem, hogy a személyes tanácsadások egy részében olyan információkról kérdeznek, ami általános, minden kismamának hasznos. Ezek a kérdések általában arra irányultak, hogyan lehetne az egészséges gyermeküket megtartani ebben az állapotban, biztosítani egészséges testi, lelki, szellemi fejlődésüket. Ez egyfajta pragmatikus okként jelent meg, hiszen ezeket az ismereteket egyszerűbb előadás formájában, majd együtt átbeszélve megosztani gondozottaimmal.
Ezen túl észleltem a kismamák azon igényét, hogy szeretnének egy közösséghez tartozni, egymástól is megerősítést kapni szülői szerepükben, és tapasztalatokat cserélni.
Bennem, mint védőnőben mindig is megvolt a családok közösségének ideája. Úgy érzem, egy barátságos társaság részeként könnyebb megfelelően válaszolni a minket érő mindennapi kihívásokra.
Ezek mellett egy további igény is megjelent: mivel településünkön a rosszabb szociális helyzetben élő roma családok a jobb szociális helyzetben élő családok között élnek, ezért a gazdagabb családok igyekeznek segíteni a szegényebbeken. Ruhát, cipőt, tápszert ajánlanak fel évről évre. Általános probléma viszont, hogy nehéz megszervezni az igényre szabott segítségnyújtást, hogy mindenki azt kapja, amire legnagyobb szüksége van. Így, a gazdagabb családok csoporttá szervezésével igény szerint vagyunk képesek segíteni.
Ilyen módon, gyakorlatilag sokféle módon megjelent már kezdeményezésekben, de ebben a Klubban intézményesült.
Nyírlugos kb. 2800 lelkes szabolcsi kisváros. A roma lakosok száma az össznépesség kb. 10%- a, a gazdagabb családok nagy része alsó középosztálybeli.
Városunkban nagyon kevés a közmunkán kívüli munkalehetőség. Mindössze egy mirelit üzem és néhány fafeldolgozó üzem működik. Az emberek nagy része a környező településekre jár el dolgozni.
A roma lakosság nagy része közhasznú munkából él, 95 %-uk dolgozik. A romák Nyírlugoson négy utcában települtek le főként, de a nem romák között élek. Házaik többségében vezetékes ivóvíz illetve villamos áram van bevezetve.
A családok jelentős része kevés jövedelemből él, zsúfoltan, szerényen berendezett házakban. A családokban dohányzás, alkohol probléma is gyakran előfordul. Jelentős a gyermeknevelési-, életmódbeli-, életvitelbeli probléma.
A programnak egyetlen alapvető célja van: a szemléletformálás. Ezt kétféle területen igyekszem elérni.
Egyrészt a közösség tagjaiban szeretném tudatosítani, hogy számtalan szegényebb társunk van, akiken öröm segíteni, és fontos ezt a szemléletet a gyermekeinknek is átadni.
Másrészt szemléletté igyekszem tenni az egészséges életmódra való törekvést. Szeretném átadni kismamáimnak, anyukáimnak az élettel teli, energikus életvitel utáni vágyat, és az ehhez szükséges gyakorlati ismereteket.
Szeretném, ha olyan anyukáim lennének, akik magabiztosan, következetesen lelkileg, testileg, szellemileg helyes módon nevelik gyermekeiket, mindemellett pedig szociális érzékenységben példát mutatnak nekik.
Mindezzel hivatásom egyik legfontosabb, általában csak látensen működő részét szeretném intézményesíteni. Pályakezdő korom óta vallom ugyanis, hogy egy védőnőnek fontos feladata az egészségnevelés, sőt! Nem csak ennek terjesztése, hanem az ebben való példamutatás is.
Ezek mellett ezzel a Baba - Mama Klubbal igyekszem segíteni várandós kismamáimat édesanyává szocializálódásukban.
A célcsoportot a tanulni, tökéletesedni vágyó kismamáim, várandós nők illetve 0-3 év közötti gyermeküket nevelő anyukáim alkotják. Ők mind Nyírlugoson élnek, ami azért fontos, mert így a közösség a gyermekek óvodai és általános iskolai éveik alatt sem szakad meg.
A Baba - Mama Klubot minden hónap utolsó keddjén rendezzük meg. Az eseményre többféle módon igyekszem megszólítani a résztvevőket. Egyrészt általában megemlítem a látogatások során a következő Klub témáját, és bátorítom anyukáimat a részvételre. Másrészt a Klub előtt néhány nappal SMS-t is küldök a témáról nekik. A Klubnak létrehozott Facebook - csoportba is mindig szentelünk egy bejegyzést az invitálásra, ezen túl pedig mostanra kialakult az a gyakorlat, hogy az anyukák egymásnak is szólnak, meghívják egymást is.
A találkozások a köszöntéssel, az újonnan érkezők bemutatásával kezdődnek. Ezt rövid tapasztalatcsere követi.
Ezután következik egy rövid előadás. Általában közösen határozunk meg egy témát. Ez biztosítja azt, hogy mindig az ő igényeiknek feleljenek meg az előadások. Ezekből a témákból én igyekszem összegyűjteni a leghitelesebb, legfrissebb információkat. Előfordult, hogy továbbképzésre is mentem egy-egy téma miatt, leggyakrabban viszont szakirodalmakból merítve állítom össze az előadások anyagait. Ha a téma úgy kívánta, egy gyakorló anyuka volt az előadó, például egy rendőrnő beszélt nekünk a babák biztonságos utaztatásáról, a gyermekek kerékpáron történő szállításának szabályairól. A fő szempont mindig az, hogy szakszerű, pontos információkat kapjanak az anyukák. Előfordult olyan eset is, hogy a házi gyermekorvossal közösen mutattunk be egy gyakorlatot. Ilyen volt például amikor a csecsemő-újraélesztésről volt szó. Időnként interaktív előadást tartunk, ez a témától függ. A foglalkozások végén a feltett kérdéseket is megbeszéljük. Témáink voltak például: védőoltások, nyári balesetek, allergiák, elsősegélynyújtás, egészséges napozás, hiszti kezelése, a mese szerepe a gyermekek fejlődésében, lázcsillapítás, fogápolás, kisgyermektáplálás, szobatisztaság, érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban, hogyan legyünk kiváló szülők.
Ezek mellett készültünk az apák napjára, köszöntöttük az édesanyákat és karácsonyi, tavaszi babafotózás is volt.
Megvalósult, hogy az anyukák gyermekükkel együtt szervezett körülmények között tudtak egymás között beszélgetni tapasztalatot cserélni. Barátságok szövődtek közöttük.
Az új ismeretekre nagyon nyitottá váltak, többször az előadás anyagát nyomtatott formában is igényelték, ezzel segítve az újonnan szerzett ismeretek gyakorlati megvalósulását.
A tanultakat otthonukban rendszeresen alkalmazták, ezt látogatásaim során tapasztaltam is. pl. lázcsillapítás, egészséges gyermekcipő viselete, lúdtalp megelőzése, egyénre szabott vitaminpótlás, elsősegélynyújtás, egészséges kisdedtáplálás
Az anyukák magabiztosabbá váltak.
A gyermekek könnyebben alkalmazkodtak az óvodában, mert volt ismerős a csoportban.
A családoknál feleslegessé vált holmikat, cipőket, tápszereket stb. összegyűjtöttük, és megkapták a rászoruló családok.
Nemcsak a klub tagjai, de a város lakosai is kedvet kaptak a kezdeményezéshez, így folyamatosan érkeznek a felajánlások.
A közösségben az anyagilag szegényebb és gazdagabb családok közötti szakadék csökkent.
Nekem az új dolgok erőt adtak, új energiákat szabadítottak fel, lelkesedésem növekedett, ezek segítettek a mindennapi nehézségek leküzdésében, a kiégés megelőzésében.
Érzésem szerint ez képezi a program fő erősségét. Mi ugyanis a nyírlugosi Baba - Mama Klubot gyakorlatilag pénzügyi erőforrások nélkül működtetjük. A Baba - Mama Klub az önkormányzat által biztosított berendezett teremben zajlik. A gyermekek számára a játszószőnyeget, a játékokat a szülőkkel közösen gyűjtöttük össze. A klub témájának megfelelően, ha valami kellékre, anyagra volt szükség a szülők mindenben segítettek, támogattak engem.
Én védőnőként az anyukák természetéből fakadó vágyakra igyekszem építeni: Arra, hogy jól szeretnék nevelni gyermekeiket. Ezzel az erővel értük el, hogy immár negyedik éve egyre nagyobb népszerűségnek örvend kisközösségünk.