A program összefoglalása:

A hátrányos helyzetű településen nem volt lehetőségük a 0-3 éves korú gyermeket nevelő szülőknek a közös találkozásra, egymás megismerésére. A klub lehetőséget ad arra, hogy a szülők rendszeresen új ismereteket kapjanak a különböző szakemberektől, egymást segítség. Roma anyukák is járnak a csoportba, ami elősegíti az integrációt, egymás elfogadását, megkönnyítve ezzel a gyermekek óvodai beilleszkedését is. A hasonló élethelyzet, az anyaság örömei, nehézségei közösek, igazi közösséggé kovácsolták a csoportot.    

Bükkszenterzsébet a hátrányos helyzetű települések közé tartozik.Általános iskola alsó tagozat 1-2 osztály, és óvoda van helyben.Az óvodás gyermekek egyharmada roma, a lakosság kb. 15 % a hátrányos helyzetű. Szegregált lakókörnyezet van a településen, az itt  lakók beintegrálása folyamatos.A településen közmunkán kívül egyéb lehetőség az alul iskolázott embereknek nincs. Az egészségi állapotuk a roma lakosoknak rosszabb mint az átlag, később mennek orvoshoz, sokszor a felírt gyógyszert korlátozott anyagi lehetőségeik miatt nem váltják ki.Táplálkozásuk rendszertelen, sem minőségileg, sem mennyiségileg nem megfelelő. Káros szenvedélyek gyakrabban fordulnak elő, ebből adódóan az ezekkel kapcsolatos megbetegedések is gyakoribbak.       

A roma lakosok integrációjának elősegítése, közösség építés, a szociális kapcsolatok erősítése. A kisgyermekes anyukák egészséggel, neveléssel,elsősegélynyújtással,helyes szokásokkal, szociális ellátásokkal kapcsolatos ismeretinek a bővítése. Lehetőség a gyermekekkel való közös játéktevékenységre.          

0-3 éves korú gyermeket nevelő szülők a célcsoport. Az elmúlt két évben legalább 30 szülő látogatott el a csoportba kisgyermekével. Volt olyan aki egyszer- kétszer, de volt aki rendszeresen látogatja a csoportot. Mivel az életkor behatárolt, így a csoport összetétele időről-időre megújul. A település földrajzi fekvéséből adódik, hpgy összeépült Tarnalelesszel,  ami Szentdomonkossal van összeépülve. Fedémes is a védőnő a körzet része. Így tulajdonképpen a klubba négy hátrányos helyzetű településről is járnak a szülők. Sajnos a roma lakosokat nehéz elhívni, de ha már eljöttek jól érzik magukat, örülnek a gyermekük játéktevékenységének. Figyelik a beszélgetést és a kezdeti bizalmatlanság elmúltával bele is kapcsolódnak. Minden újonna érkező bemutatja a kisgyermekét, elmondj, hogy éppen mi az aktuális problémája mi foglalkoztatja.  

Egy-egy találkozást megelőzi a tervezés. Ilyenkor a különböző szakemberek összeülünk és megbeszéljük azokat az éppen aktuális dolgokat amik tudomásunkra jutnak, úgy véljük, hogy fontosak lehetnek, érdemes róla beszélni. Pl. óvodakezdés előtti nehézségek,beszoktatás megkönnyítése. Megfázásos időszakban betegségek  megelőzése.A csoport összetétele is meghatározza atémát, hiszen ha sok a 8-10 hónapos baba, ott nem érdemes a szobatisztaságra nevelésről beszélni, az anyukákat inkább a táplálás, a mozgásfejlődés érdekli. Ebből következik, hogy nincs előre meghatározott tematika, a tervezés így annál nagyobb szerepet kap.  Az aktuális téma kiválasztását követően kerül sor a szakemberek felkeresésére, meghívására. A "szakértő"team állandó, ez nagyban megkönnyíti a megvalósítás folyamatát. Fontosak a visszajelzések, mert ezekből tudunk újra építkezni.          

Nagyon fontos a személyes meghívás egy egy találkozóra. Mindíg van egy "kulcsember" a csoportban, aki maga köré vonja a többieket, ha ő ottvan bátrabban jönnek a többiek is. Meglátásom szerint a roma és nem roma szülőknek új lehetőséget ad a csoport egymás megismerésére, elfogadására. Fejleszti az empátiát, segít legyőzni a szociélis hátrányokból adódó kommunikációs nehézségeket. A gyermekek óvodai beilleszkedését nagyban elősegíti, hiszen itt is közösségben vannak, megismerik egymást, alkalmazkodnak a többi gyermekhez.Szívesen járnak az enyukák, most már csoporton kívül is találkoznak, keresik az alkalmat, hogy együtt lehessenek. Fedémesen a társült községemben két hónapja újabb csoport indult, és ide is ellátogatnak a környező településről is. azért volt erre szükség mert a szülők kevesellték a havi egyszeri találkozást...       

Saját forrásból valamint a szülők által adományozott eszközök állnak rendelkezésünkre.Kaptunk adományt a Karitásztól, A Magyar Vöröskereszt heves Megyei szervezetétől. Munkánkat főiskolás önkéntesek is segítették.Rendszeres a kapcsolat a Parádi egészségfejlesztési irodával, és munkatársaikkal Szakács Ibolya szakmai vezetővel, Tolnay katalin mentálhogiénikussal, a dietetikussal, a helyi háziprvossal, óvoda vezetővel, a Pedagógiai Szakszolgálattal, és az Aranykapu Humán szolgáltató központtal. A programot a helyi önkormányzat is támogatja.