A program összefoglalása:
Csoport és közösségépítés, társas viselkedés többségi normáinak elsajátítása, kapcsolatteremtés, beilleszkedési problémák.
Szegregált területen élő, többségében roma, mélyszegénységben élő családok.
A konfliktuskezelési módszereik nem a többségi társadalmi normáknak megfelelőek, jellemző az agresszivitás, a magántulajdon figyelembe vételének hiánya.Nagyon csekély a felelősség és kötelességtudatuk.
A heti rendszerességgel tartott foglakozások célja, hogy a játék által a gyerekek megtanulják a győzelem élményét, megtanulják feldolgozni a vereséget, így későbbi élethelyzetben könnyebben birkózzanak meg hasonló szituációkkal.
A kreatív foglalkozásokon a nagymozgások és a finommotorika tökéletesítése, logikus gondolkodás kialakulása és a memória fejlesztése mellett célunk a kommunikáció fejlesztése, szókincs bővítése.
A foglalkozásokon átlagosan 30-50 fő vesz részt. Leginkább 5- 14 év közötti gyerekek,időnként a szülők is bekapcsolódnak.
A foglalkozások egy fő szociális munkás koordinálása mellett önkéntesekkel dolgozik. A népszerű társasjátékok mellett fejlesztő és készségfejlesztő eszközöket is kipróbálhatnak.
Az eszközök beszerzésénél törekedtünk arra, hogy a játékok minél több terület stimulálására alkalmasak legyenek.
Mivel viszonylag régóta vagyunk jelen a foglalkozásokkal, a gyerekek várják és egymás között is megbeszélik a következő időpontot, de fontosnak tartjuk, hogy plakátokkal, szórólapokkal is felhívjuk a figyelmüket ezekre az alkalmakra.
Decupage, üvegfestés, gyöngyfűzés, dekorgumi figurák, ajtó-és ablakdísz készítés, gipszfigurák, képek festése is szerepel a programban.
Az ollóval történő vágás és vonalkövetés gyakorlására is nagy hangsúlyt fektetünk, ugyanis a gyerekek többsége alulteljesít ezekben a feladatokban.
A legnagyobb eredmény a gyerekek és szülők bizalmának elnyerése. A hosszú távon való jelenlét miatt kialakult kapcsolatok nemcsak a gyerekek fejlődésére van nagy hatással, de a szülők a foglalkozások közben megkeresnek problémáikkal, tanácsot kérnek, közös megoldásokat keresünk.
Fontos, hogy a beszélgetésekkel, a játékkal, odafigyeléssel egy másfajta életszemlélet kialakítására lesz igényük. Képesek lesznek a konfliktusokat a társadalmi többségi normák szerint kezelni, javul a kooperációs készség, verbális és nonverbális kommunikáció.
A szakemberek szakmai tudása, ismerete.
A feladatokhoz szüksége eszközök: olló, ragasztó, szalvéták, üvegfesték, ecsetek, festékek, dekorgumi, decupage ragasztók, színes lapok, kartonpapír, fénymásoló, számítógép, írószerek, sablonok, a szakemberek kijutásához való gépjármű, a fogalakozásoknak helyet adó intézmény, terem.