A program összefoglalása:

Szükségét láttam minden intézményben, a hasonló gondolkodású emberekkel való kapcsolat kiépítését, a kapcsolat gondozásást, akiknek fontos a mi kis közösségünk és gyermekeink egészséges életre való nevelése, a példamutatás, a közösség összefogó erejének a hatása, amely nemcsak testi, de lelki fejlődésünk szempontjából is eredményes.       

Kiemelt problémák a településen: a településre kiemelten jellemző a munkanélküliek magas aránya (regisztrált munkanélküliek száma), ezen belül igen magas a 45 éven felüli illetve a 25 éven aluli korosztály aránya. A munkanélküliséggel összefüggésben a jövőkép hiánya, és ezek hatása a személyiség fejlődésre. A szenvedélybetegségek, főleg az alkoholizmus és ennek a családra gyakorolt hatása, egészségügyi problémák a családban (rendszeres szociális segélyezettek, ápolási díjban részesülők). A településen a roma lakosság aránya nem magas, de az ezzel összefüggő problémák halmozottan jelentkeznek: mély szegénység megléte, alul iskolázottság.  

A cél, hogy megtaláljam azokat az embereket, akik segítségével, támogatásával / Önkormányzat, Intézmények, Civil szervezetek, lakosság/ kialakítjuk és folyamatosan végezzük, beépítjük az éves tervünkbe az egyéni és a közösségi egészségnevelést. A program nemcsak a gyerekekre, hanem családjaikra, és rajtuk keresztül az egész közösségre szeretne hatást gyakorolni. A Biztos Kezdet Gyerekház tevékenységének célja, hogy hozzájáruljon a gyermekek képességeinek kibontakoztatásához, ezáltal a későbbi iskolai sikerességükhöz.  Védőnői szemmel a gyerekház jelentősége: minden egyedi kisgyermek, biztonságos, támogató környezetben, pozitív kapcsolatok által tanulhasson és fejlődhessen.       

Jelenleg a 0-6 év közöttiek száma 207 fő, az óvodások száma 101 fő, az általános iskolások száma 248 fő, szakiskolások száma 66 fő. A várandósok száma 15 fő. A Gyerekházba járó családok, a nyugdíjas klubba, a lakossági szűrésekre járók, ahol közösségi egészségnevelés is zajlik, száma szinte átölelik a falu egész lakosságát, az egészségnevelés érinti valamennyi intézményt.      

Az egészségneveléssel kapcsolatos ötleteimet a Gyerekházban létrejött várandósokkal, iskolásokkal, nyugdíjasokkal, családokkal, szakemberekkel, kialakult körökben, egy más közösségi térben kezdtem megvalósítani. A civil szervezetek bevonása is az eredményességet segítette.  Kábel tévé, újságcikkek, fórumok előadások, pozitív példák bemutatása tette lehetővé és ismerté, az új kezdeményezést. A folyamatot az Intézmények vezetőinek, esetleg az Önkormányzat megkeresése és meggyőzése, bevonása indíthatja el.

A védőnői szolgáltatáshoz, ami jelenleg heti 2 órában zajlik, hozzátartoznak az előadások, egyéni beszélgetések széles és színes köre, melyből a szülők rengeteg információhoz juthatnak. 

Az előadások bemutatása kivetítőn bemutatott ismeretanyaggal történik, amelyhez a felnőttek folyamatosan hozzászólhatnak, majd az előadás az ismeretanyag meghallgatása után, beszélgetésekkel zárul. Közös team üléseket tartunk, közösen járunk családot látogatni.

A korai felismerés, és a korai segítségnyújtás megelőzheti azt, hogy a problémák súlyosabbá vagy visszafordíthatatlanná váljanak, és ez által a gyerekek olyan hátrányokra tegyenek szert, amit a későbbi életkorokban már lehetetlen korrigálni. A gyerekház mindezt játékos formában, változatos programokkal igyekszik megvalósítani. Nagyobb volumenű rendezvényeket is szoktunk közösen tartani, amely a lakosság bármely érdeklődő emberére is kiterjed. Megvalósult a településen működő szakiskolás lányok, fiúk „felkarolása”, amely a korai gyerekvállalás, valamint a szexuális védekezés fontosságát célozza meg. Mályvavirág Alapítvány Szakolyi nagyköveteként, minden évben az intézményekkel közösen méhnyak rák megelőzési napot tartunk.            

Az egészségnevelő munka biztosan közrejátszik, a lakosság szűrővizsgálatokon való nagy létszámú megjelenésében, amit a munkánk egyik legnagyobb sikerének könyvelek el.  A partneri együttműködés eredményeként tartom számon, hogy az óvónők, tanárok, Alapszolgáltatási Központ dolgozói, Művelődési ház dolgozói, Gyerekház dolgozói, képviselő testület tagjai, szívesen támogatnak ötleteikkel, felajánlásaikkal, önkéntes munkájukkal a céljaink elérésében, önkéntesen részt vesznek a közös rendezvényeken, tovább képzéseken. Partneri és lakossági együttműködéssel elértük, azt is, hogy a Mályvavirág Alapítványt már támogatni is tudjuk közös adományunkkal.

A foglalkozásokon a szülők elsajátíthatják a fejlesztő módszereket, segítséget kaphatnak részben a szakemberektől részben pedig a sorstárs szülőktől.  A szülők és a gyermekek visszajelzése, mindennél fontosabb. Ha a szülő meg van elégedve a szolgáltatással, és várja is a találkozást, az mindent elárul. A Gyerekházban történt beszélgetésekből szembesültünk ezen visszajelzésekről. Sokat tanulhatnak az érdekes és őket mélyen érintő előadásokból.     

A program bármilyen községben, városban megvalósítható, az általunk beszerzett eszközökre pályázat útján is szert lehet tenni. A programhoz szükséges tárgyi, és emberi eszközöket minden intézményben fel kell mérni, és hasznosítani kell. Összefogásával, a szükséges eszközök a megfelelő helyszínre szállíthatók. A szóróanyagok több helyről ingyen is beszerezhetők, alapítványok, helyi vállalkozók és a lakosság segítségét is igénybe vehetjük.

 

A Viktória a Gyermekekért egészségvédelmi és közhasznú Alapítvány pályázata által többször is elnyert eszközök segítségével, a tárgyi eszközök rendelkezésre állnak, mind a gyerekház, mind a védőnői szolgálat számára. A gyerekház maga is egy elnyert Uniós forrásból 2009-ben kezdi meg működését országszerte. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg. Ezen kívül felhasználunk minden lehetőséget, ahonnan ismeretterjesztő szóróanyagot, segítséget kaphatunk.