A program összefoglalása:

E program a prevenciós célt kívánt szolgálni a deviáns magatartás, a korai iskolaelhagyás, a korai terhességek, káros szenvedélyek, az egészségtelen táplálkozás miatt kialakuló betegségek megelőzésére.     

Nyírcsaholy község Szabolcs-Szatmár Bereg Megyében található, a mátészalkai járásban Mátészalkától 5 km-re. A községben víz és szennyvíz ellátás biztosított, vezetékes gáz, szelektív hulladék szállítás, és szélessávú internet kapcsolat van. A község főutcáján kerékpárút található, mely kerékpárút összekapcsolódik Mátészalkával. A község lakosainak száma 2322 fő, ebből cigány származású lakosok száma 554 fő a lakosság 23,9%-a, 0-3 éves korúak száma 87 fő. Gyermekvédelmi kedvezményben részesült gyerekek száma 368 fő. A község aktív korú lakosainak számára munkalehetőség a helyi önkormányzat intézményeiben van, illetve mezőgazdasági gazdálkodásból élnek, vagy Mátészalka közelsége miatt szemüveg lencse gyártásban dolgoznak, a kevésbé iskolázottak számára ad még lehetőséget a 183 fővel a közfoglalkoztatottság.

Nyírcsaholyban a lakások száma 862, komfort nélküli lakások aránya 10%. A községben 2 szegregátum van a lakosság 16, 4 százaléka itt lakik. A szegregátum jól megközelíthető aszfaltozott úton, továbbá közművesített. Az elmúlt 20 évben csak 1-2 lakás épült a roma közösségekben, viszont a szegregátumban lakók száma nőtt. Többnyire egy lakásban, 2-3 család is él, a családok létszáma 5-6 fő. A lakások többnyire komfort nélküliek. A családok zsúfoltan élnek, ez számos egészségügyi, (légúti megbetegedések száma nőtt, újra előfordul tbc és a rühesség) szociális problémát eredményez.

A község egészségügyi ellátást a 1 fő vegyes praxist ellátó háziorvos teljes állásban, és 1 fő védőnő látja el. A gyermekek körében humánszolgáltatás 1 fő család és gyermekjóléti szakember látja el szintén főállásban. Községünkben a 0-3 éves korúak napközbeni ellátását (délelőtti) a Biztos Kezdet Gyerekház segíti 2013 július 1-től. A roma lakosság legnagyobb problémája, hogy komfort nélküli lakásokban élnek és többnyire zsúfoltan. A roma lakosság körében gyakori a dohányzás, illetve a minőségileg nem megfelelő táplálkozás.

           

A program célja, hogy a résztvevők értsék a táplálkozás egészségre gyakorolt hatását, az egészségtelen táplálkozás

  szerepét a betegségek megjelenésében. A gyerekek és családtagjaik életkoruknak megfelelő szinten ismerjék és személyes egészségük megőrzése érdekében alkalmazzák a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás alapelveit. Valamint élelmiszerek elkészítésének higiéniai szabályait is elsajátítsák a szülők.

           

Az Okos- Konyha Klub elsősorban közvetlenül a hátrányos helyzetű kisgyermekes családokat célozta meg, közvetetten pedig ezeknek a családoknak a tágabb családját,(mivel korábban már írtam egy lakásban több család is él) Mivel a Biztos Kezdet Gyerekház életébe illeszkedett be a program ezért a célcsoport a 0-3 éves gyerekek és a szüleik volt. A 0-3 korúak száma 2013-ban 87 fő volt, ebből 44 fő hátrányos helyzetű gyerek. A hátrányos helyzetű gyerekek szegregátumban élnek. Mivel a 0-3 éves korú gyerekek nem csak hátrányos helyzetűek ezért nem csak hátrányos helyzetű gyerekek is részt vettek a programban. Így roma és nem roma szülők és gyereke együtt lehettek. Az otthonaikban konyha többnyire nincs berendezve, a szobában lévő tűzhelyen főznek,a családokra jellemző a minőségileg nem megfelelő táplálkozás.      

A program megkezdése előtt, a tervezési időszakban, a klubfoglalkozásokat előkészítettem. Először is az időpontok gyakori gyakoriságát. pontos időpontjait határoztam meg, a szülők bevonásával (még működő baba-mama klub alkalmával).A táplálkozástudományos ismereteimet bővítettem szakirodalom, folyóiratok internet segítségével. Egészséges ételekről recepteket gyűjtöttem. A konyha működéséhez szükséges edények, háztartási gépek beszerzését együtt terveztük meg a Gyerekház dolgozóival, illetve itt is kikértem a szülők véleményét. Elhatároztam, hogy milyen úton fogom meghívni a szülőket. Az előkészítő szakban a következő eszközöket használtam számítógép, folyóirat, könyv, internet. A program tervezés során ismeretanyag gyűjtés, személyes megbeszélés, szülőkkel való konzultálás módszereit használtam. A program tervezés elemeit gyakorlati és elméleti részre osztottam. Tervezési szakban már elkezdődött a célcsoport bevonása, a baba-mama klubban beszéltem az okos- konyha klub terveiről. Tanácsadáson, családlátogatáson elmondtam, hogy lesz ilyen programunk.

  Mivel a BK ház nyitott minden 0-3 korú gyerek fogadására, ezért roma é a nem roma gyerekek együtt integráltan vettek részt a programban, és nem csak Nyírcsaholyiak hanem a környező más települések gyerekei és szülő is ( Mátészalka, Nagyecsed,Kocsord) . Az okos-konyha klubbot egy hónapban kétszer tartottuk, két hetente pénteken. A résztvevők szülők, gyerekeire gyermekfelügyelő és a BK ház dolgozói is vigyáztak, amíg én a szülőkkel együtt főztünk. A gyerekeknek jól felszerelt csoportszobában játszhattak, koruknak megfelelő játékokkal.

A klubfoglalkozások alkalmait egy meghatározott terv szerint próbáltuk véghez vinni. Kezdetben a csecsemőtáplálásról beszélgettünk, majd párhuzamosan elkészítettük a gyümölcsleveket, gyümölcspépeket, főzelékeket. Majd folytattuk a kisgyerekek táplálkozásával, nagy hangsúlyt fektetve a helyes étkezési szokások kialakítására. Aztán következett, a különböző tápanyagok megismertetése (fehérjék, szénhidrátok, zsírok) vitaminok, folyadékfogyasztás fontossága és milyensége, a só fogyasztás káros és hasznos hatására. Kitértünk a tartósítószerek és adalék anyagok élettani hatásaira is. Az elméleti tudást plakátok készítésével adtam át az anyáknak.

Kezdetben a recepteket én választottam, majd később az édesanyák  kedvet kaptak saját kedvenc ételeik kipróbálására, amit közösen a többi klubtaggal együtt támogattunk. Amikor a szülők saját receptjüket főzték, akkor az alapanyagok tervezésében és a főzésben szabadkezet adtam nekik.

 Közös főzések és sütések során, olyan hagyományos és reform ételeket főztünk, mely ételek alapanyagai megfeleltek az egészséges táplálkozás alapelveinek.

 A teljes kiőrlésű búzalisztből ételek készítése, zöldségek, gyümölcsök használata az ételekben. A receptek kiválasztásánál szempont volt, hogy a szezonális zöldségekből készítsünk ételeket illetve, a hagyományőrzés (húsvéti ételek egészségesen, ünnepi ételek, sütemények elkészítése pld. rozslisztből készült mézeskalács. A szülőkkel együtt készítettük az ételeket, az anyukák terítettek, majd közös étkezés következett, utána pedig főzés utáni mosogatása is a szülők feladata volt. Kezdetben megkértem a szülőket, majd később már saját felelősségüknek tartották a konyha és a csoportszoba rendbetételét. 

Az anyukákat családlátogatás során személyesen hívtam meg az okos-konyha programba, persze eleinte nehezen jöttek el, tartva az újtól, de amikor látták, hogy a gyerek és a szülő is jól érzi magát, jó kikapcsolódási lehetőség, és egyszeri étkezés is volt biztosítva, akkor már szívesen jöttek. A Tündérkert Biztos Kezdet Gyerekház facebook oldalára képpel illusztrálva, hogy mit fogunk főzni, pár nappal a klubfoglalkozás előtt meghívtam a családokat. Illetve a szegregált lakóövezetben, védőnői tanácsadóba, BK házba  plakátokat raktam ki a foglakozások időpontjáról és a tartalmáról.

           

           

A 2 éves program során 35 család, 60 gyerekkel vett részt, összesen 48 alkalommal. Átlagosan tíz fő (5 gyerek és 5 felnőtt). Az okos-konyha klubba roma és nem roma hátrányos helyzetű családok, illetve nem hátrányos helyzetű családokat is fogadtunk.

A roma gyerekekből 30 fő vett részt 2éven keresztül. Az édesanyákon kívül egy-két édesapát és nagymamát is be tudtunk vonzani.

A 2 év során az anyukák megtanulták a csecsemő táplálás alapelveit, a kisgyerekkorban hogyan lehet helyes étkezési szokásokat kialakítani, illetve milyen egészséges alapanyagokkal lehet helyettesíteni, a nem egészséges élelmiszereket. A túlzott só és cukor fogyasztás káros hatásait, azt hogy folyadékfogyasztásunk minőségileg és mennyiségileg milyen legyen. Megtanulták a szülők, hogy az egészségtelen táplálkozásnak milyen egészségkárosító hatása van. Megdöntöttük azt a tévhitet, hogy az egészséges táplálkozás drága, hátrányos helyzetű családoknak nem elérhető.

Rájöttek a szülők értéktelen élelmiszereket is megvettek a gyereknek (cukros üdítő, cukorka, chips) aminek az árából már egészséges élelmiszereket is tud venni (gyümölcsöt, tejet, sajtot, jó minőségű ásványvizet, teljes kiőrlésű pékárukat). Területi védőnői munkámban tudom hasznosítani, hogy jobban megismertem a roma lakosság étkezési szokásait. A tehéntejjel való hozzátáplálás jelentősen csökkent a körzetemben a csecsemők körében. A minőségi növekedést elősegítő táplálkozás is változott pozitív irányban. A várandós anyáknak könnyebben tudok adni étrendi tanácsot, mert valamilyen alapismeretük van az egészséges táplálkozásról.

A program legfőbb értékének azt tartom, hogy olyan közösségi programban vehettek részt a szülők és gyerekek, ahol a roma és nem roma lakosság találkozása, közös főzése és együtt étkezése, az egymás megismerését, az egymás iránti tolerancia kialakítását segítette elő, amellett, hogy a szülők egészségtudatosabbá váltak. Az okos –konyha klub 2 éves működése alatt az egészséges táplálkozás magját elvetettük, a program során a mag kikelt, növény lett belőle a program végére. A egészséges táplálkozás növényét a BK gyerekház dolgozói és tagjai tovább gondozták a klub befejezése után is. A közös főzések megmaradtak mai napig is. Széleskörűen nemcsak azt ott résztvevők szemlélete változott meg az egészséges táplálkozásról, hanem pl. saját családomé, a résztvevők tág családoké, sokan a facebook oldalunkon követtek bennünket, kedvelték oldalunkat még külföldről is. Írásos emlékként receptfüzet is készítettem elektronikus formában a férjem segítségével.          

 

 

A programban klub vezetői munkámat segítette 1 fő gyermek felügyelő valamint, a Biztos Kezdet Gyerekház dolgozói 3 fővel, valamint nyári szünetben önkéntes diáklányok segítettek be a gyermekfelügyeletbe. Az okos-konyhához szükséges élelmiszerekre alkalmanként 2000 Ft-ot költhettünk a pályázati forrásból. A Gyerekház jól felszerelt konyhája segítette a közös főzéseket étkezéseket. A nem hátrányos helyzetű szülők, élelmiszer felajánlással segítették a programot, így tudtuk a 2000 forintot kiegészíteni, főleg ha többen voltunk mint 10 fő. A Tündérkert Biztos Kezdet Gyerekház épületét Nyírcsaholy Község Önkormányzata biztosította, a pályázat során felújításra került.